Dikloro [1,1'-Bis(Difenilfosfin) Ferrosen] Paladyum(II)'ye dayanan karbon pasta iyodür-seçici elektrot yapımı: Karbon nanotüp ve nanopartikül kullanımı
Construction of carbon paste iodide-selective electrode based on Dichloro [1,1'-Bis(Dipenylphosphino) Ferrocene] Palladıum(II): using of carbon nanotubes and nanoparticles
- Tez No: 519603
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA DEMİREL ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, nanomalzemelerin kullanıldığı iyodür-seçici karbon pasta elektrot hazırlandı. Elektrodun doğrusal çalışma aralığı, gözlenebilme sınırı, eğimi, cevap süresi, ömrü ve çeşitli iyonlara karşı seçicilik katsayıları belirlendi. Karbon pasta bileşimine çok duvarlı karbon nanotüplerin (MWCNT) ve nanopartiküllerin dahil edilmesiyle elektrodun performans özelliklerinin etkilenip etkilenmediği incelendi. Buna göre, elektrodun çalışma aralığı değişmese de (1,0×10-1-1,0×10-6 M), pH=4,0'da 43,8±0,6 mV/pI olan eğimin pasta bileşimine MWCNT'nin katılmasıyla Nernstian eğime çok yakın olan 55,1±0,8 mV/pI'lık değerine yükseldiği gözlendi. Elektrodun cevap süresi 5-10 s, gözlenebilme sınırı 7,93×10-7 M, ömrü ise en az 6 ay olarak belirlendi. Ayrı çözelti yöntemiyle hesaplanan seçicilik sırası ClO4¯> SCN¯ Salisilat > Benzoat > NO3¯ > NO2¯ > CrO42− > Br¯ > Cl¯ > Sitrat > CO32− > SO32− > F¯ > HCOO¯ olarak bulundu. Ayrıca, hazırlanan elektrot bir ilaç numunesinde iyodürün potansiyometrik tayininde indikatör elektrot olarak başarılı bir şekilde kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, iodide-selective carbon paste electrode was prepared by using nanomaterials. The linear working range, low detection limit, slope, response time, lifetime and the selectivity coefficients of the electrode in the presence of other anions were determined. The question whether or not the performance characteristics of the electrode were affected by the incorporation of multi-walled carbon nanotubes and nanoparticles into the carbon paste was investigated. According to this information, by the introduction of MWCNT to the carbon paste, the Nernstian slope of the electrode was improved to 55.1±0.8 mV/pI from a value of 43,8±0,6 mV/pI in the same working range (1.0×10-1-1.0×10-6 M) at pH= 4.0. It was found that the response time, the lifetime and detection limit of the electrode were 5-10 s, at least 6 months and 7,93×10-7 M, respectively. The selectivity sequence obtained by separate solution method was observed as ClO4¯> SCN¯ Salisilat > Benzoat > NO3¯ > NO2¯ > CrO42− > Br¯ > Cl¯ > Sitrat > CO32− > SO32− > F¯ > HCOO¯. Furthermore, the proposed electrode was successfully employed as an indicator electrode for the potentiometric determination of iodide in a pharmaceutical sample.