Genel sınır koşulu ile verilen diferensiyel denklemler sistemi tarafından üretilen diferensiyel operatörler
Differential operators generated by the system of differential equations with general boundary conditions
- Tez No: 519607
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYHMUS YARDIMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, spektral teoride bilinen bazı temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, tanımlamış olduğumuz L operatörünün genel sınır koşulunu sağlayan çözümleri incelenmiştir, spektral özellikler elde edilmiştir. Ayrıca operatörün rezolventi hesaplanmış ve sürekli spektrumu elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, L operatörünün özdeğer ve spektral tekilliklerine karşılık gelen esas fonksiyonlarının L2(0;1;C2) ve H uzaylarına ait olduğu ispatlanmıştır. Üçüncü bölümde olduğu gibi bu bölümde de orijinal sonuçlar elde edilmiştir. Beşinci ve son bölüm ise tartışma ve sonuç için ayrılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of ve chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some well known definitions of spectral analysis and some theorems are given. In the third chapter, we have examined the solutions of the L operator that have de ned the general boundary condition, spectral properties are obtained. In addition, the operators solution is calculated and the continuous spectrum is obtained. In the fourth section, it is proved that the principal functions corresponding to the eigen- values and spectral singularities of the L operator belong to L2(0;1;C2) and H spaces. As in the third chapter, original results were obtained in this section. The fifth and last chapter is devoted to the discussion and conclusion.