Sayısal fotogrametrik üretimler için yürürlükteki uluslararası doğruluk kriterlerinin incelenmesi
Investigation of current international accuracy criteria for digital photogrammetric productions
  1. Tez No: 519608
  2. Yazar: EROL UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Elektronik ve bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler nedeniyle fotogrametrideki gelişmeler baş döndürücü bir şekilde ilerleme göstermektedir. Sayısal fotogrametrik amaçlı elde edilecek ürünlerde kullanılacak donanım ve yöntemlere bağlı olarak teknoloji ile birlikte erişilecek harita doğrulukları ile ilgili kriterler farklı şekillerde ifade edilmektedir. Bu ifadeler ülkelerin kabul ettikleri kılavuzlara göre değişkenlik göstermektedir. Bu tez çalışmasında, üretilecek harita ölçeği, kullanılan donanım ve yöntemler elde edilecek sonuç ürünün kalitesi gibi parametreler göz önünde bulundurularak ASPRS, EU ve ülkemizin bu alandaki teknik şartnamesi ve yasal mevzuatı incelenmiştir. Araştırma ve inceleme çalışması sonucunda ülkelerin var olan teknik şartname ve kılavuzlarının, karşılaştırılması yapılarak günümüz ihtiyaçlarını karşılayıp karşılamadığı belirlenmiştir. Bulgular ışığında ülkemiz yönetmeliğinin yeni versiyonunun fotogrametrik uygulamalar kapsamında bir önceki yönetmeliğe kıyasla güncel ihtiyaçları karşılayabilen bir yapıda olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma sonunda yürürlükte olan mevcut BÖHHBÜY (Büyük Ölçekli Harita ve Harita Bilgileri Üretim Yönetmeliği)' nin fotogrametrik harita üretimi, standartları, doğrulukları ve kıymetlendirme teknikleri gibi işlemlerin kontrol aşamalarında dikkate alınacak doğruluk ölçütleri sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Developments in photogrammetry have shown dizzily progress due to developments in electronics and computer technologies. In the products to be obtained for the digital photogrammetric, criteria with regard to the map accuracy to be achieved with the technology depending on the equipment and methods to used has expressed in different ways. These expressions vary according to the guidelines adopted by the countries. In this thesis study, technical specifications and legal regulations of ASPRS, EU and our country in this area have been examined by considering the parameters such as the map scale to be produced, the equipment used and the quality of the final product to be obtained. As a result of the research and investigation study, it has been determined that the existing technical specifications and guidelines of the countries whether to meet the requirements of today by comparing them. I In the light of results, it has been revealed that the new version of the guidelines of our country is in a structure that can meet current requirements in comparison with previous guidelines in the scope of photogrammetric applications. At the end of the study, the current Large Scale Map and Map Information Production Regulation will be presented accuracy criteria to be considered in control steps of processes such as photogrammetric map production, standards, accuracies and assessment techniques.