The Relationship between the church and the state
Devlet ve kilise arasındaki ilişkiler
- Tez No: 51961
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BANU HELVACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
u ÖZET Bu çalışmanın ana hedefi,Arjantin Cumhuriyetindeki Roma Katolik kilisesi ile devlet arasındaki ilişkileri açıklamaktadır. Bu çalışma, Arjantinde kilisenin hem tarihsel hem yasal hem de politik ve sosyal alanlarda ne denli etkili olduğunu göstermektedir. Katolik kilisesinin siyasi rolü ulustan ulusa değişmektedir. Batı demokratik ülkelerinde oy verenlerin, siyasi partileri dinle alakası olmayan konularda desteklemelerinden ötürü kilisenin rolü her geçen gün azalmaktadır.Oysa nüfusunun %95 i katolik olan Arjantin Cumhuriyetinde durum çok farklıdır.. Bu Latin Amerika ülkesi demokratikleşme sürecine 1983 aralık ayında başlamıştır.Demokratik kavramdaki farklı etkiler, insan hakları ve ibadet özgürlüğünün artacağı fikrini verebilir.Bu duruma rağmen kilisenin rolü azalmamakta, tam aksine halen etkili olan rolünü sadece toplumsal davranışlarda değil aynı zamanda politik karar mekanizmasında da göstermektedir.
Özet (Çeviri)
âfiSIBâCI The main objective of this study is to explain the interaction between the Roman Catholic Church and the State in the case of the Republic of Argentina. It explores the pervasive influence of the Church at the historical, legal, political and social levels. The political role of the Catholic Church has varied from nation to nation. In most Western democratic countries, since voters support political parties on grounds that have little to do with religion, the Catholic Church has lost its political salience. The Argentinian case, however, presents a unique scenario. It is a Catholic country with 95% of its population being Catholic. The democratic process which has started since December 1983 reinforces the separation of the spheres of influence of the Church and the state and guarantees individual freedom of worship. Yet, the Church still retains a pervasive and influential role in Argentina, not only in society and community behavior, but also in the political decision making process.