Gaziantep ve yöresinde hamile kadınlarda Toxoplasma gondii seropozitifliğinin elisa testi ile araştırılması
Toxoplasma gondii in pregnant women in Gaziantep and its region investigation of seropositivity by elisa test
  1. Tez No: 519632
  2. Yazar: RECEP EŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİLE AKPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET GAZİANTEP VE YÖRESİNDE HAMİLE KADINLARDA TOXOPLASMA GONDİİ SEROPOZİTİFLİĞİNİN ELİSA TESTİ İLE ARAŞTIRILMASI EŞKİN, Recep Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Tez Yöneticileri: Dr. Öğr. Üyesi Adile AKPINAR Dr. Öğr. Üyesi Mehmet YARAN Temmuz 2018 52 sayfa Toxoplasma gondii tüm dünyada ve ülkemizde yaygın şekilde görülen; insanlarda ve özellikle gebelerde ciddi enfeksiyonlara neden olan zorunlu hücre içi yerleşim gösteren bir protozoondur. Gebelik sırasında T. gondii ile meydana gelen primer enfeksiyonlar düşük, ölü doğum ve anomali ile doğum gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir. Parazitin son konakları kedi ve kedigiller, ara konakları ise insan dâhil tüm memeli ve kanatlılardır. Bu çalışmada Gaziantep Şehitkâmil Devlet Hastanesi kadın doğum poliklinik ve servislerine başvuran 17-49 yaş arası 150 hamile kadından alınan kan örneklerinde ELISA yöntemi ile çalışılan anti-Toxoplasma gondii IgG ve IgM antikorları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda gebelerin % 56,6'sında IgG, % 2'sinde ise IgM antikor pozitifliğine rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TOXOPLASMA GONDII IN PREGNANT WOMEN IN GAZIANTEP AND ITS REGION INVESTIGATION OF SEROPOSITIVITY BY ELISA TEST EŞKİN, Recep M.Sc. in Biology Supervisors: Prof. Dr. Adile AKPINAR Prof. Dr. Mehmet YARAN July 2018 52 pages Toxoplasma gondii is common in all over the world and our country; a protozoan that shows compulsory intracellular localization that causes serious infections in humans and especially in pregnancies. Primary infections caused by T. gondii during pregnancy can lead to serious complications such as low birth weight, anomalies and birth. The last hosts of parasites are cats and felines, while the intermediate hosts are all mammals and poultry including humans. In our study, anti-Toxoplasma gondii IgG and IgM antibodies were evaluated retrospectively in blood samples taken from 150 pregnant women aged 17-49 who applied to Gaziantep Sehitkâmil State Hospital gynecology clinics and services. As a result of the research, % 56,6 of the pregnancies had IgG antibodies and % 2 of them were IgM antibodies.