Gaziantep yöresinde yapılan ajurlu işlemeler ve işlemelerle üretilebilecek çağdaş tasarımlar
The Embroideries which have been made in area around Gaziantep and the new designs which could be determined and prepared with some of these embroideries
  1. Tez No: 117988
  2. Yazar: SÜHEYLA KALE BİLKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. VİLDAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 588
Özet
559 ÖZET Bu araştırma; Gaziantep yöresinde yapılmakta olan ajurlu işlemelerden tespit edilebilenlerin özelliklerinin ortaya konulması ve bu işlemelerden bazılarıyla yeni tasarımlar hazırlanması yoluyla, işlemelerin yeni alanlar bulmasını sağlamak üzere planlanmış ve yürütülmüştür. Türk kültürü ile iç içe yaşayan nakışlar bölgelere göre değişmekte ve yöre özelliklerini yansıtmaktadır. İşlemelerimiz içinde özel bir yeri ve önemi olan Antep ajurları da, yıllardır yörede uygulanmakta ve yaşatılmaktadır. Araştırmamızda, Gaziantep ilinde çoğunlukla tercih edilen ajurlu işlemelerden bulunabilen 94 adet ürün tesbit edilmiştir. Bu işlemelerin özellikleri tek tek belirlenmiş ve teknik çizimleri yapılıp katalog oluşturulmuştur. 94 adet örnek üründen 1900-1998 yılları arasında yapılanların bir kısmı çeyiz verilmek üzere, bir kısmı da örnek olarak saklanmakta bazıları ise halen kullanılmaktadır. Genel olarak çeyiz amaçlı yapılmış örtülerden sehpa ve vitrin örtüsü, mevlüt başörtüsü çoğunluktadır. Antep ajurlarının yapımında malzeme olarak birman, mongol gibi ipekli kumaşlar tercih edilirken, ipliklerde ise ibrişim ve ham ipek kullanılmıştır. İşleme tekniği olarak; iplik çekme, antika ve filitre gibi temel tekniklerin üzerine, mercimek, kartopu, örümcek, cemelyan, ciğerdeldi, badem, çitime ajurlar uygulandığı, yardımcı iğne olarakta susma, sarma, makine dikişi, muşabak ve çeşitli kenar ajurlarının kullanıldığı görülmektedir. Kenar560 temizlemede ise; köşe çevirme ve antika yapılıp, süsleyici teknik olarak iğne oyası yapılmıştır. Kumaş ve iplikte sadeliğin hakim olduğu işlemelerde beyaz ve krem renginin tonları tercih edilmiştir. Antep ajurlarında bezeme öğesi olarak; bitkisel, geometrik, figürlü, nesneli bezemeler tek başına yer almakla beraber, bunların birlikte kullanıldığı karışık bezemeler de görülmektedir. Simetrik ve bordürlerle çevrelenmiş kompozisyonlar da çoğunluktadır. Yapılan tablo sonuçlarından elde edilen bilgiler üzerine, ürünlerden on tanesi örnek olarak seçilmiş, bunlarla yeni tasarımlar hazırlanmıştır. Tasarımlardan üçü ise ürün üzerinde uygulama yapılarak tanıtılmıştır. Konu ile ilgili kaynaklar alfabetik sırayla yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
561 ABSTRACT This research has been planned and carried out in order to provide new area for the embroideries which have been made area around Gaziantep. Therefore, it has been revealed the features of the openwork embroideries which could be determined and prepared new designs with some of these embroideries. The embroideries which are widespread in Turkish culture change in respect of regions and they reflect characteristic of regions. Antep openwork which have special place and importance among of our embroideries have been carrying out and keeping alive area around. It has been determined 94 works with openwork embroideries, which are usually prefered in Gaziantep, in our research. It has been revealed the features of these embroideries one by one and has been formed catalogee by doing their drafting. The some part of 94 model works which were done from 1 900 to 1 998 have been keeping so as to give them as trousseau and the some part of them have been keeping as model and some of them have been still using. Majority of the embroideries made for trousseau are coffee table spread, mevlit head-scraft etc. It has been used silk clothes like birman, mongol etc as material and silk thread, raw silk as yarn at making Antep openwork. It is carried out lentil, snowball spider, cemelyan, ciğerdeldi, almond, çitime openwork on basic ways like draw threads, hemstitch, filter etc as embroidery way and used susma, embossed, makine dikişi, muşabak and562 various edge openwork as assistant yarn. It is done turn of corner and hemstitch at cleaning edge and is done a kind of embroidery as embellished way. It has been prefered tone of colour white and cream at embroideries which are completely simplicity in point of clothe and yarn. It has not been used only embellishments which are vegetal, geometric, with figure, and things but also mixed embellishments that all of them used together at Antep openwork as component of embellishment. There are also a lot of compositions which are enclosed symmetrical and with bordur. It has been chosen 10 of the works according to the results of the table and has been prepared new designs with them. It has been demonstrated 3 of the designs by applied on the work. The references are in alphabetical order.