Gaziantep yöresinde kanda ve nazal sekresyonlarda eozinofil sayımı ve cilt testi sonuçları
Eosinophıl counts in blood and nasal secretions and skin prick test result in Gaziantep
  1. Tez No: 193368
  2. Yazar: TUBA BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH MUMBUÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETGAZ ANTEP YÖRES NDEKANDA VE NAZAL SEKRESYONLARDAEOZ NOF L SAYIMI VE C LT TEST SONUÇLARIDr. Tuba BUDAKUzmanlık tezi Kulak Burun Boğaz Baş ve Boyun Cerrahisi AnabilimdalıTez Danışmanı: Doç.Dr.Semih MumbuçMart 2007, 73 SayfaAlerjik rinit(AR) tanı ve tedavisinde duyarlılığı olan alerjenin saptanması en önemlibasamaktır. Cilt testleri ucuz ve güvenilir olması nedeniyle günümüzde en çok kullanılantanı yöntemidir.Bu çalışmada Gaziantep halkından, klinik olarak AR tanısı alan 50, nazal polip(NP)tanısı alan 25, ve kronik rinosinüzit(KR) tanısı alan 25 olguda prick testleri yapılarak, hembu hastalık gruplarındaki duyarlılık profili, hem de Gaziantep yöresindeki alerjen profiliortaya çıkarılmaya çalışıldı. Elde edilen verilerin karşılaştırılabilmesi amacıyla 25 sağlıklıbireyden oluşan bir“ kontrol grupu”oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTEOSINOPHIL COUNTS IN BLOOD AND NASAL SECRETIONS ANDSKIN PRICK TEST RESULTS IN GAZ ANTEPDetection of alergen in Alergic rhinitis diagnosis and treatment is the most importantstep. Skin prick tests are both cheap and reliable, thus they are the most widely useddiagnostic tools.50 patients with AR, 25 patients with NP, 25 patients with chronic rhinosinusitis(CR)living in Gaziantep were included in this study. These patients were underwent skin prick testto evaluate the alergen sensitivity profile in these groups and that of Gaziantep and so inGaziantep subjects.