Keçilerde görüntü analizinin morfolojik özelliklerin ölçümünde kullanılabilirliği.
The usability of image processing method for measuring morphological traits on goats.
  1. Tez No: 519642
  2. Yazar: ENGİN SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada Klasik Metot (KM) ölçüm araçları olan ölçü bastonu, ölçü pergeli ve ölçü şeridi yerine Görüntü İşleme Metodu (GİM) kullanılmasının güvenirliliği araştırılmıştır. Ayrıca elde edilen vücut ölçülerinden yararlanılarak canlı ağırlığın tahmini için çalışmalar yapılmıştır. Çalışmada Ç.O.M.Ü TETAM-Küçükbaş Hayvancılık Birimi'nde yetiştirilmekte olan ve 2010-2016 yılları arasında doğmuş 55 baş Türk Saanen Keçisinde hem Klasik Metot (KM) ve hem de Sabit Skala Fotoğraf Yöntemi (SSF) ile GİM kullanılarak elde edilen vücut ölçümleri kullanılmıştır. Karşılaştırmaya ilişkin bulgular, Vücut uzunluğu, Göğüs derinliği, Sağrı yüksekliği, Sağrı derinliği, Omuz yüksekliği, Baş uzunluğu, Ön bacaklar arası mesafe ve Meme derinliği özellikleri bakımından iki yöntem arasında yüksek uyumluluğa işaret etmektedir (Pt = 0,1766 - 0,8687; P0 = 0,4212 - 0,7003; r_korelasyon = 0,59 – 0,92; Pr =
Özet (Çeviri)
In this study the reliability of Image Processing Method for measuring instead of Traditional Method with measuring sticks, composses and weight measuring tapes and with the data obtained from body measures estimation of Live weight have been searched. The used body measures have been collected by TM measuring tools and IPM by using fixed scale photography from 55 Turkish Saanen Goats born between 2010-2016, raised in Çanakkale Onsekizmart University, Technological And Agricultural Research Center. Regarding Body length, Sternum height, Rump height, Rump depth, Shoulder height, Head length, Distance between front legs, Udder depth measurements the compared values were highly congruent within the methods (Pt = 0,1766 - 0,8687; P0 = 0,4212 - 0,7003; r_correlation = 0,59 – 0,92; Pr =