Tüketim kültürü ve popüler kültür bağlamında anneler günü reklamlarının incelenmesi
Analysis of the mother's day advertisements in the context of consumption culture and popular culture
  1. Tez No: 519649
  2. Yazar: ESRA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE BURCU ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küreselleşen dünyada giderek etkisini gösteren, popüler kültür ve tüketim kültürü hedef kitlenin ihtiyacı olsun olmasın duygularına seslenerek onları meta haline getirmeyi hedefleyen bir sistemdir. Bu sistem içerisinde reklamlarında önemli bir etkisi bulunmaktadır. Popüler kültür, kitle kültürü içinde büyümüş bir kavramdır. Bu kavram tüketicinin ihtiyacının olup olmamasına değil bir ürünün popüler olup olmadığı ile ilgilenir. Tüketim kültürü ise popüler kültürün pazarladığı ve metaya dönüştürdüğü duygular üzerinde durur. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde problemin tespiti, araştırmanın amacı ve önemi, örneklem seçimi ve analiz yer almaktadır. İkinci bölümünde tüketim kültürü ve popüler kültüre ilişkin olarak yapılan literatür çalışması yer almaktadır. Üçüncü bölümde reklam ve göstergebilime ilişkin kavramsal çerçeve çizilmiş ve yapılan çalışmalardan söz edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde son 2 yılda yayınlanan 4 markanın anneler günü reklamlarının göstergebilimsel açıdan çözümlenmesi yer almaktadır. Göstergebilimsel çözümleme için Roland Barthes'ın yönteminden yararlanılmıştır. Tezin son bölümünde ise tez çalışması ile ilgili sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The popular culture and consumption culture, which is increasingly influential in the globalizing world, is a system which aims to turn them to commodities by appealing to the feelings of the target audience independently of its needs. Advertising also has an important effect in this system. Foundation of the popular culture concept is based on the mass culture. This concept deals with if a product is popular, does not interest in whether the consumer needs it or not. On the other hand, consumption culture dwells on the feelings which are marketed and transformed into commodities by popular culture. The first chapter of this dissertation study consists of problem determination, aim, and importance of research, sample selection, and analysis. In the second part, a literature study on consumer culture and popular culture is presented. In the third chapter, the conceptual framework of advertising and semiology is drawn and the previous studies are examined. In the fourth chapter of the thesis, the semiotic analysis of the four different brands of Mother's Day advertisements which were broadcasted in the last two years is conducted. In the fourth chapter of the thesis, the semiotic analysis of the four different brands of mothers' day advertisements which were broadcasted in the last two years is presented. The semiological analysis is based on the method of Roland Barthes. The conclusions of the research are introduced in the last chapter.