Medya ve tüketim bağlamında ideal kadının moda üzerinden temsili: Bana Her Şey Yakışır ve Bugün Ne Giysem? programları örneğinde
The representation over fashion of ideal woman in context media and consumption: In examples Everything Suits Me and What Should I Wear Today? programs
- Tez No: 385399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Radyo-Televizyon, Clothing Industry, Radio and Television
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; medyanın, tüketimle özdeş bireyi yaratma noktasında kadın bedeni üzerinden modayı nasıl kullandığını, medyanın nasıl“tüketici izleyici”oluşturmaya çalıştığını“BUGÜN NE GİYSEM?”ve“BANA HERŞEY YAKIŞIR”programları örneğinde eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmektir. Bu bağlamda çalışmanın kavramsal çerçevesini moda ve tüketim oluştururken merkezini adı geçen programlar örneğinde, medya tarafından kadın bedeninin kullanımına ilişkin analizler ve incelemeler oluşturur. Literatür taraması yöntemiyle hazırlanan çalışmada, medyanın, kadın bedenini moda aracılığıyla kapitalizmin çağdaş formalarından biri haline getirerek metalaştırdığı konu edilmektedir. Giriş ve sonuç bölümleri hariç üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümü; modernleşme olgusu, bu olgunun farklı alt görünümleri ve medyanın moda aracılığıyla kadın bedenini modern birey olma güdüsüyle metalaştırarak - nesneleştirmesi üzerine yoğunlaşmış, ideal kadın söylemi, güzellik kavramı ve moda kavramı ile ilişkilendirilmiştir. İkinci bölümde, tüketim kavramı, tüketim toplumu kapsamında ele alınarak kültür endüstrisi/kitle kültürü/popüler kültür bağlamında incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise ilk iki bölümde işlenen konular bağlamında adı geçen programların söylem analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study; how the media use fashion over the female body to create identical individuals with consumption, how the media“consumer audience”try to create, with“WHAT SHOULD I WEAR TODAY?”and“ EVERYTHING SUITS ME ”programs are critically evaluate. Fashion and consumption creates the conceptual framework of the study in this context. Center of the study in this context, creates analyzes and studies on the use of the female body by the media. Study prepared by the literature method, the media, the commodification of the female body through fashion is subject, by making one of the contemporary form of capitalism. This study consists of three parts except the introduction and conclusion. Modernization in the first case and in this case the different subsection views were investigated. Also the media, the objectification of the female body through fashion focused on the motive to be modern individuals. In the meanwhile, ideal woman discource was associated with beauty discourse and fashion discource. In the second part, consept of consumption were examined in the context of the phenomenon of the culture industry, mass culture, popular culture. In the third part, mentioned programs were analyzed.