Class in the bar: experiences of class relations andprecarity among bar workers in Ankara
Barda sınıf: Ankara'daki bar emekçilerinin sınıf ilişkileri ve prekarite deneyimleri
  1. Tez No: 519663
  2. Yazar: EKİN EMEK BERBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez Ankara'daki bar emekçilerinin sınıf ilişkilerini ve güvencesizlik deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, bar sektörünün yapısı, çalışma koşulları, emeğin gözetimi ve denetimi, gelecek kaygıları analiz edilmiştir. Ayrıca, sınıf karşılaşmaları, kimlik, kolektiflik, bireysellik ve dayanışma, sınıf bilinci ve örgütlülük açısından incelenmiştir. Bar emekçilerinin çalışma hayatı ve özel hayatları üzerinden duyguları, üst sınıflarla başa çıkma taktikleri ve toplumsal cinsiyet ilişkileri de bu çalışma kapsamındadır. Bu konular çerçevesinde, tezin alan çalışması Ankara'nın beş farklı bölgesinden (Kızılay, Tunalı, Bilkent, Çayyolu ve GOP) ve çeşitli arkaplanlardan 21 bar çalışanıyla yapılan derinlemesine görüşmeler yoluyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the class relations and precarity experiences of the bar workers in Ankara. Accordingly, structure of the bar sector, working conditions, control and surveillance of the labor, and anxieties for future are analyzed. In addition, class encounters, identity, collectivity, individuality and solidarity are studied with respect to class consciousness and being organized. Feelings on the basis of work lives and private lives of bar workers, their tactics to cope with the upper classes and gender relations are also in the scope of this thesis. Relevantly, field work of the thesis is conducted by in-depth interviews with 21 bar workers from different backgrounds and from five different districts (Kızılay, Tunalı, Bilkent, Çayyolu and GOP) in Ankara.