Orta sınıftan işçiliğe profesyonel meslekler: İzmir Barosu'na kayıtlı avukatlar örneği
Professional occupations from middle class to labor: The case of lawyers registered to the Izmir Bar Association
  1. Tez No: 966109
  2. Yazar: EMİRHAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YEŞİLTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu çalışma, profesyonel meslek olarak tanımlanan avukatlık içerisinde, bağlı çalışan avukatların çalışma ve yaşam koşulları üzerinden işçileşme süreçlerini ve bu süreçlerin sınıfsal aidiyet, statü algısı, mesleki özerklik ve mesleki doyum üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, İzmir Barosu'na kayıtlı 20 ücretli çalışan avukatla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Bu katılımcıların 16'sı bağlı çalışan, 4'ü ise yarı bağlı çalışan avukatlardan oluşmaktadır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiş ve tematik başlıklar altında değerlendirilmiştir. Çalışma bulguları, bağlı çalışan avukatların büyük çoğunluğunun kendilerini işçi sınıfı içerisinde konumlandırdığını; düşük ücret, uzun mesai saatleri, denetim ilişkileri ve sınırlı mesleki özerklik gibi koşulların bu hissiyatı güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Statü kaybı, sosyal yaşamdan yoksunluk ve mesleki doyumsuzluk gibi sonuçların da bu süreci pekiştirdiği görülmektedir. Bu tez, profesyonel mesleklerin kendi hesabına çalışma deneyiminden uzaklaşma ve ücretli çalışmanın yaygınlaşması ile sınıfsal dönüşümünü anlamaya yönelik katkı sunmakta, avukat emeğinin ücretli emek rejimi içindeki yerini niteliksel verilerle görünür kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the proletarianization processes of associate lawyers—who practice within the professional occupation of law—through their working and living conditions, and analyzes how these processes affect their class identity, status perception, professional autonomy, and job satisfaction. The research is based on semi-structured in-depth interviews with 20 salaried lawyers registered with the Izmir Bar Association. Among the participants, 16 are fully associate lawyers, while 4 are semi-associate lawyers. The data obtained from these interviews were analyzed using the descriptive analysis method and evaluated under thematic headings. The findings reveal that most associate lawyers perceive themselves as part of the working class. Factors such as low wages, long working hours, hierarchical control relations, and limited professional autonomy reinforce this perception. Furthermore, status loss, restricted social life, and lack of professional satisfaction deepen this experience. This thesis contributes to understanding the class transformation of professional occupations as they shift away from self-employment toward wage labor, making visible—through qualitative data—the position of legal labor within the wage-based labor regime.