Kültürel eğilimlerin otantiklik ve kendini ayarlama üzerindeki etkisi: Benlik bilinçliliğinin aracı rolü
The influence of cultural dispositions on authenticity and self-monitoring: The mediator role of self-consciousness
- Tez No: 519662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA BÜYÜKŞAHİN SUNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın ilk amacı, otantiklik ile kendini ayarlama arasındaki ilişkinin incelenmesidir. İkinci olarak, kültürel eğilimlerin kendini ayarlama ve otantiklik üzerindeki doğrudan etkisini incelemek amaçlanmıştır. Üçüncü amaç ise bu etki üzerinde benlik bilinçliliğinin aracı rolünü test etmektir. Bu doğrultuda, tüm doğrudan ve dolaylı etkilerden oluşan bir model önerilmiştir. Modelde, kültürel eğilimler (bireycilik-toplulukçuluk), kendini ayarlama (kazanıcı kendini ayarlama- korumacı kendini ayarlama), otantiklik (otantiklik-ilişkisel otantiklik) ve benlik bilinçliliği (özel benlik bilinçliliği-aleni benlik bilinçliliği) alt boyutlarıyla ele alınmıştır. Çalışma örneklemi 643 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Benlik Bilinçliliği Ölçeği, INDCOL Ölçeği ve Kendini Ayarlama Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada önerilen modeli test etmek için yol (path) analizi uygulanmıştır. Sonuçlar, çalışma denencelerinin büyük oranda desteklendiğini göstermiştir. Otantiklik arttıkça korumacı kendini ayarlamanın azaldığı bulunmuştur. Bireyciliğin artması kazanıcı kendini ayarlamayı; toplulukçuluğun artması ise ilişkisel otantikliği artırmaktadır. Diğer yandan, özel benlik bilinçliliği bireycilik ile otantiklik arasında ve toplulukçuluk ile ilişkisel otantiklik arasında aracı bir rol üstlenmektedir. Bununla birlikte, aleni benlik bilinçliliği toplulukçuluk ile otantiklik, kazanıcı kendini ayarlama ve korumacı kendini ayarlama arasında aracılık etmektedir. Son olarak, çalışma bulguları ilgili yazın çerçevesinde tartışılmış ve ileriki çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The first aim of the present study is to investigate the relationship between self-monitoring and authenticity. Secondly, it is aimed to investigate the direct effect of individualism and collectivism on self-monitoring and authenticity. Third purpose of study is testing the mediator role of self-consciousness on this effect. In this direction, a model has been proposed that consists of all direct and indirect effects. In this model, cultural dispositions (individualism-collectivism), self-monitoring (protective self-monitoring-acquisitive self-monitoring), authenticity (authenticity-relational authenticity) and self-consciousness (private self-consciousness-public self-consciousness) have been taken with sub-dimensions. The sample of the study consists of a 643 university students. As data collection tools, Personal Information Form, Authenticity Scale, Self-Consciousness Scale, INDCOL Scale and Self- Monitoring Scale have been used. Path Analysis was conducted to test the model which is proposed in this study. Results showed that findings supported the hypotheses to a large extent. It is found that when authenticity increases, protective self-monitoring decreases. When individualism increases, aquisitive self-monitoring increases and when collectivism increases, relational authenticity increases. Furthermore, the relationship between individualism and authenticity, and between collectivism and relational authenticity is mediated by private self-consciousness. Also, the relationship between collectivism and authenticity, aquisitive self-monitoring and protective self-monitoring is mediated by public self-consciousness. Finally, the results of study were discussed in the context of the related literature and suggestions for future research has been presented.