Evcil dişi kedilerde tam ve yarım dozlarda kullanılan GnRH analoğu implantlarının etkinliğinin davranışsal ve vaginal sitolojik bulgular açısından araştırılması
Investigation of effectiveness of GnRH analogue implants full and half dose on behavioral and vaginal cytological findings in domestic female cats
- Tez No: 519695
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜLENT BECERİKLİSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; uzun süreli geri dönüşümlü kontrasepsiyonda kullanılan subkutan deslorelin implantı protokolünün, ev ortamında barındırılan dişi kedilerde östrusu baskılayabilme kabiliyeti, östrusun baskılandığı süreçte meydana gelen klinik seksüel davranış değişiklikleri ve vaginal sitoloji üzerine olan etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma materyali 21 kediden oluşturulmuştur. Fertil ve doğurgan dişi kediler gelişigüzel gruplara ayrılmıştır. Grup-1'e 4,7 mg tam doz (n=8), Grup-2'ye 2,3 mg yarım doz (n=6) deslorelin içeren implantlar (Suprelorin®) uygulanmıştır. Grup-2'de kullanılan implantın ticari takdim şekli bulunmamaktadır. Grup-3 (n=6), kontrol grubu olarak tayin edilmiştir. Olası östrus varlığının tespiti için vazektomize erkek kedi (n=1) kullanılmıştır. İmplantasyon gününden itibaren davranışsal östrus takibi ve vaginal sitoloji muayeneleri 0., 2., 4., 6., 15., 30., 45. günlerde yapılmıştır. 40x büyütmede hücre tiplendirilmesi, 10x büyütmede ise hücre tiplerinin dağılımı ve yüzde dağılımı değerlendirilmiştir. Smearlarda görülen hücreler; bazal, parabazal, küçük intermediyer, büyük intermediyer, süperfisiyal, çekirdeksiz süperfisiyal hücreler ile eritrositler ve nötrofillerdir. Grup-1 ve Grup-2'nin hücre yoğunluğu farklıdır. Kedilerin seksüel davranışları sosyal çevrelerinde incelenmiştir ve flare-up etki saptanılmıştır. Flare-up etki istatistiksel olarak 4. gün ve 6.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed for determination of effects of protocol of subcutaneous deslorelin implant that is used in long term reversible contraception upon capability of suppression of oestrous of domestic female cats, clinical sexual behavioural changes emerged from suppression process of the oestrous and vaginal cytology. Study material consists of 21 cats. Fertile and gynecogenic cats are split into groups randomly. Implants containing deslorelin (Suprelorin®) are applied in a way to be 4,7 mg exact dose (n=8) for Group-1; 2,3 mg semis dose (n=6) for Group 2. There is not a trade dress for implant that is used in Group-2. Group-3 (n=6) is designated for control group. In order for determination of potential presence of oestrous, vasectomized male cat (n=1) is used. Behavioural oestrous pursuit and vaginal cytology examinations are performed on 0.,2.,4.,6.,15.,30.,45., as from implantation date. Cell typology in 40x growths, distribution of cell types in 10x growth and percentage distribution is evaluated. Cells observed in smears; basal, parabasal, small intermediary, big intermediary, superficial, anucleate superficial cells, erythrocyte and neutrophils. Cell density of Group-1 and Group-2 are divergent. Sexual behaviours of cats are observed in their social environment and flare-up effect is determined.