Distributed single password protocols
Dağıtılmış Tek Parolalı Protokoller
- Tez No: 519696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN KÜPCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Parolalar, çevrimici kullanıcı kimlik dogrulamada kullanılan en yaygın yöntemdir. Geleneksel parola sistemlerinde, bir kullanıcı bir giriş sunucusuna kimlik doğrulamasını düşük dağıntılı hatırlaması kolay bir parola ile yapar. Maalesef bu alandaki mevcut çözümler ne oltalama (phishing), aradaki adam (man-in-the-middle), balküpü (honeypot) ve çevrimdışı sözlük gibi saldırılarılara karşı güvenli ne de portatiftirler. Dağıtılmış tek parolalı sistemler yukarıda bahsi geçen saldırlara karşı güvensiz olan geleneksel parola protokollerinin zorluklarını gidermek amacıyla önerilmiştir. Dağıtılmış tek parolalı sistemler bu saldırılara kars güvenliği normal sistemlere ek bir depolama saglaycısı ekleyerek (ornegin; bir bulut depolama veya taşınabilir bir mobil cihaz) sağlar. Bu sistemler teorik olarak güvenlik ispatı sunmalarının yanı sıra, kullancının bütün hesapları için düşük dagıntııl tek bir parolayı güvenli bir sekilde kullanmasına olanak sağlarlar. Bu tezde, güvenli dağıtılmış tek parolalı sistemler için genel bir yapı (çerçeve) sunulmustur. Bu yapıdan ve bu yapıda sunulan özelliklere sahip farklı kriptografi k taslaklardan faydalanarak güvenli dağıtılmış tek parolalı sistem örnekleri sunulmuş ve bu örneklerin performans değerlendirmeleri sayısal olarak ortaya konmuştur. Bu yapıdan oluşturulan bir sistem örneği tanıtılmıştır. Genel yapının teorik ispatı için ideal ve reel dünya güvenlik tanımlamarı yapılmış ve bu örneğin teorik ispatını da bu ideal-reel simulasyon ile kanıtlanmıştır. Son olarak, sundugumuz örneğin ve daha önceden literaturde sunulmuş ancak kullanıcı deneyi yapılmamış olan dagıtılmış tek parolalı bir sistemin kullanıcı deney çalışmaları gercekleştirilmiştir. Bu sistemlerin kullanıcı deneylerini günümüzde yaygın olarak kullanlan ve bir çok saldırıya karşı guvensiz olan geleneksel parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama sistemleriyle karşılaştırılmış ve dağıtılmış tek parolalı sistemlerin bu alternatiferine göre daha kullanılabilir olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Passwords are the most widely used factor in various areas such as secret sharing, key establishment, and user authentication. Single password protocols are proposed (starting with [Belenkiy et al., 2011]) to overcome the challenges of traditional password protocols and provide provable security against offline dictionary, man-in-the-middle, phishing, and honeypot attacks. While they ensure provable security, they allow a user securely to use a single low-entropy human-memorable password for all her accounts. They achieve this with the help of a cloud or mobile storage device. However, an attacker corrupting both the login server and storage can mount an online dictionary attack on user's single password. In this thesis, we introduce a framework for distributed single password protocols (DiSPP) that analyzes existing protocols, improves upon them regarding novel constructions and distributed schemes, and allows exploiting alternative cryptographic primitives to obtain secure distributed single password protocols with various tradeoffs. Previous single password solutions can be instantiated as part of our framework. We further introduce a secure DiSPP instantiation derived from our framework enforcing the adversary to corrupt several cloud and mobile storage devices in addition to the login server in order to perform a successful offline dictionary attack. We also provide a comparative analysis of different solutions derived from our framework. We de fine ideal and real world indistinguishability for DiSPP, and formally prove security of our proposed solution via ideal-real simulation. Finally, we implement two DiSPP instantiations (based on mobile and cloud) and assess their usability with their counterparts (traditional password and two-factor authentication). We conclude that DiSPP systems overall constitute a usable alternative to existing solutions that do not provide offline dictionary attack protection.