Yemde kırmızı pancar unu kullanımının (Beta vulgaris Var. cruenta) alabalıkların (Onchorhynchus mykiss) büyüme performansı, vücut kompozisyonu ve sindirim enzimleri üzerine etkileri
Effects of red beet (Beta vulgaris Var. cruenta) meal in diets on growth performance, body composition and digestive enzyme activity of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 519706
  2. Yazar: CEMİLE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER BİLEN, PROF. DR. DERYA GÜROY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük ve yüksek oranda balık unu içeren yemlere ilave edilen kırmızı pancar ununun gökkuşağı alabalıklarının büyüme performansı, renklenmesi, sindirim ve bağışıklık sistemindeki enzim aktiviteleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 4 farklı deneme yemi (Yüksek Balık Unu-YBU; Düşük Balık Unu-DBU; Yüksek Balık Unu ve % 8 kırmızı pancar unu-YBU-P; Düşük Balık Unu ve % 8 kırmızı pancar unu-DBU-P) oluşturulmuş ve balıklar bu yemlerle 45 gün boyunca beslenmişlerdir. Çalışma sonunda, YBU yemi ile beslenen balıkların son ortalama ağırlıkları (SOA) ve spesifik büyüme oranı (SBO) tüm gruplara göre daha yüksektir (P0,05), bu gruplar DBU-P içeren gruba göre daha iyi büyümüşlerdir. DBU grubunun YDO değeri en yüksek bulunmuş olup, DBU-P grubundan düşük YBU-P grubundan yüksek olduğu tespit edilmiştir. DBU ve DBU-P gruplarının protein verimlilik oranı (PVO) diğer gruplara önemli derecede daha düşük olduğu tespit edilmiştir (P0,05).
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of dietary inclusion of red beet meal at high or low fish meal diets on rainbow trout growth performance, colouring, enzyme activities in immune and digestive system have been investigated. With this aim, four different feed (High Fish Meal-HFM, Low Fish Meal-LFM, High Fish Meal and 8% red beet meal-HFM-R, Low Fish Meal and 8% red beet meal-LFM-R) were formulated and fish were fed the diet during 45 days. At the end of the study, the final mean weights (FMW) and specific growth rate (SGR) of fish fed with HFM diet were higher than those of all groups (P0.05), and these groups grew better than LFM-R group. The LFM group had the highest fee conversion ratio (FCR) value and was found to be higher than the LFM-R group and lower than the HFM-R group. The protein efficiency ratio (PER) of the LFM and LFM-R groups was found to be significantly lower than the other groups (P0.05).