Beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri ile öğretmen liderlik tarzları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between emotional intelligence levels of physical education teacher leadership styles
  1. Tez No: 519705
  2. Yazar: MEHMET DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SALİM ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ düzeyleri ile öğretmen liderlik tarzları arasındaki ilişkiyi incelemek; demografik değişkenlerine göre beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ ve öğretmen liderliği algılarının farklılaşıp farklılaşmadığını araştırmak ve duygusal zekâ ile öğretmen liderliği algıları arasında bir ilişki olup olmadığını ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, betimsel taramaya (survey) ve ilişkisel taramaya yönelik bir yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu Gaziantep il sınırları içerisinde görev yapan 417 (n(kadın)=141, n(erkek)=276) beden eğitimi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Schutte, Malouff, Hall, Haggerty, Cooper, Golden ve Dornheim (1998) tarafından geliştirilen ve Austin Saklofske, Huang ve McKenney (2004) tarafından 41 madde olarak yeniden düzenlenen ve Tatar, Tok ve Saltukoğlu (2011) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Duygusal Zekâ Ölçeği”, Beycioğlu (2009) tarafından geliştirilen“Öğretmen Liderliği Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, ikili karşılaştırmalar için bağımsız gruplar t testi ve çoklu karşılaştırmalar için tek yönlü varyans (ANOVA) analizi kullanılmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ algıları ile öğretmen liderliği algıları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için de pearson momentler çarpım korelasyon (r) katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi için α=0.05 seçilmiştir. Araştırma sonucunda, beden eğitimi öğretmenlerinin duygusal zekâ ölçeğinden elde edilen puanlarına göre en yüksek algılarının iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi boyutunda olduğu, bunu duyguların kullanımı ve duyguların değerlendirilmesi boyutlarının izlediği; genel olarak öğretmenlerin iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi algılarının“yüksek”düzeyde olduğu; duyguların kullanımı boyutuna yönelik algılarının“orta”düzeyde; duyguların değerlendirilmesi boyutuna yönelik algılarının ise“zayıf”düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin, duygusal zekâ ölçeği tüm alt boyutlarının (iyimserlik/ruh halinin düzenlenmesi, duyguların kullanımı ve duyguların değerlendirilmesi) cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, görev yaptıkları kademe türü, almış oldukları eğitim derecesi, görev yaptıkları yerleşim birimi değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; idari görev olup olmaması değişkenine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Beden eğitimi öğretmenlerinin, öğretmen liderliği ölçeğinden elde edilen puanlarına göre en yüksek algılarının mesleki gelişim boyutunda olduğu, bunu meslektaşlarla işbirliği ve kurumsal gelişim boyutlarının izlediği; genel olarak öğretmenlerin mesleki gelişim algılarının“orta”düzeyde olduğu; diğer boyutlara yönelik algılarının ise“zayıf”düzeyde olduğu ortaya çıkmıştır. Beden eğitimi öğretmenlerinin, öğretmen liderliği tüm alt boyutlarının (kurumsal gelişme, mesleki gelişim ve meslektaşlarla işbirliği) yaş, görev yaptıkları kademe türü, almış oldukları eğitim derecesi, görev yaptıkları yerleşim birimi ve idari görev olup olmaması değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmadığı; öğretmen liderliği ölçeğinin,“kurumsal gelişme”alt boyutuna göre ise cinsiyet ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research study is to investigate whether emotional intelligence and teacher leadership perceptions differ according to demographic variables and whether there is a relationship between emotional intelligence and teacher leadership perceptions in order to examine the relationship between emotional intelligence levels of physical education teachers and teacher leadership styles. In the research, a method was used for the screening approach of descriptive research designs aiming to reveal the current situation. The sample group of the study consists of a total of 801 physical education teachers (518 teachers working in the middle school level and 283 teachers working in the high school level, with a total of 801 teachers). The data gathering tools such as“Emotional Intelligence Scale”,developed by Schutte, Malouff, Hall, Haggerty, Cooper, Golden and Dornheim (1998) and reorganized as 40 items by Austin Saklofske, Huang and McKenney and adapted to Turkish by Tatar, Tok and Saltukoglu (2011),“Teacher Leadership Scale”developed by Beycioğlu (2009) and“Personal Information Form”developed by the researcher were used. In the analysis of the data,“T test of independent groups”for binary comparisons and“one-way variance (ANOVA) analysis”for multiple comparisons were used. The Spearman Brown Row Differences Correlation (r) coefficient technique was used to reveal the relationship between of physical education teachers' emotional intelligence and teacher leadership. For the level of significance in the study, α = 0.05 was chosen. As a result of the research, it was found out that the highest perceptions according to the scores obtained from the physical education teachers' emotional intelligence scale are in the dimension of Optimism / Soul Adjustment, followed by dimensions of the Usage of Emotions and Evaluation of Emotions; in general, teachers' perceptions of Optimism / Mental Regulation are“high”; The perceptions of the use of emotions are“moderate”; The perception of the dimension of emotional evaluation has been found to be“weak”. It was found that the physical education teachers did not differ significantly in the level of all sub-dimensions of emotional intelligence (Adjustment of Optimism / Use of Emotions, Usage of Emotions and Evaluation of Emotions) according to gender, age, vocational seniority grade level, education level they took, it has been found that there is a significant difference according to the variable of administrative duty. It is observed that the physical education teachers do not differ significantly in terms of the age of the teacher leadership, the grade they are in, the level of education they have taken, the type of residence they are working for, and the administrative role of all sub-dimensions of teacher leadership (Institutional Development, Professional Development and Collaboration with Colleagues) According to the“Institutional Development”sub-dimension, it was determined that the teacher leadership was significantly different according to the variables of gender and occupational seniority. According to the scores obtained from the teachers' leadership scale, the highest perceptions of the physical education teachers are in the dimension of professional development, followed by cooperation and institutional development dimensions with colleagues; in general, teachers' professional development perceptions are“moderate”; while perceptions of other dimensions are found to be“weak”.