Ortodontik minivida kullanımında güvenli bölgelerin KIBT (Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi) ile değerlendirilmesi
Evaluation with cbct (cone-beam computerized tomography) of safe zones for orthodontic miniscrew use
- Tez No: 519715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİDAN ALAKUŞ SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı; Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntülerini kullanarak, mini vidanın maksilla palatinal paramedian bölgelere uygulanma durumunda; hangi noktaların daha güvenli olduğunu ve mini vidanın oklüzal düzlem ile farklı açılarda (300, 450, 600) uygulanmasıyla hangi noktada hangi açının daha uygun olacağını tespit etmek, mini vida uygulama bölgesindeki kemik ve yumuşak doku kalınlıklarını belirlemektir. Yöntem: Araştırmamıza, tanı amacıyla alınmış KIBT görüntüleri bulunan 41 erkek (ortalama yaş=35.69 min:18 maks:55), 26 kadın (ortalama yaş=33.67 min:18 maks:56) toplam 67 birey dahil edildi. Görüntüler üzerinde belirlenen toplam 18 noktadan (Anteroposterior olarak İnsiziv foramenden 3, 6 ve 9 mm posteriora, mediolateral olarak midpalatal suturdan 3, 6 ve 9 mm mesafede) oklüzal düzleme 3 farklı açı uygulanarak, yumuşak doku ve kemik kalınlıkları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: This retrospective study aimed to use cone-beam computerized tomography (CBCT) images to determine, within the scope of miniscrew application on the maxilla palatal para-median zones, which areas are safer and which angles are more suitable at which points during the application of miniscrews at different angles with occlusal plane (300, 450, 600), and to also identify bone and soft tissue thicknesses at miniscrew applications sites. Methods: A total number of 67 subjects, including 41 men (mean age=35.69; min:18, max:55), and 26 women (mean age 33.67; min:18, max:56), with available diagnostic CBCT images were included into study. Soft tissue and bone thicknesses were measured at a total of 18 points identified on the images (3, 6 and 9 mm posterior to the incisive foramen on the anteroposterior, and 3,6 and 9 mm from the mid-palatal suture on the mediolateral) by applying three different angles to the occlusal plane.