A case study on marketing activities of nonprofit organizations in virtual world: Second Life - Live and Learn in Kenya 'Feed a smile example'
Kâr amacı gütmeyen organizasyonların sanal dünyadaki pazarlama faaliyetleri üzerine bir örnek olay çalışması: Second Life - Live and Learn in Kenya 'Feed a smil' örneği
- Tez No: 519716
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dijital ve sanal dünyaların gelişimi, ör. Second Life, yeni pazar fırsatları için her türde organizasyona destek sağlamaya devam etmektedir. Kâr amacı gütmeyen pazarın karmaşıklığı ve bu pazarda sınırlı bir destek havuzu için rekabet eden birçok kuruluşun varlığı göz önüne alındığında, sanal dünyalar kâr amacı gütmeyen kuruluşlar için daha önemli hale gelmektedir. Bazı etkili kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, sanal dünyalar tarafından sağlanan destekle varlığını genişletmenin yollarını bulmuşlardır. Bu çalışmanın amacı da, sanal dünya gibi yeni dijital platformların pazarlama faaliyetleri için kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından nasıl ve ne ölçüde kullanıldığını belirlemektir. Araştırma için popüler ve ekonomik açıdan başarılı bir sanal dünya örneği olan“Second Life”araştırma evreni,“Live and Learn in Kenya”kâr amacı gütmeyen organizasyonu ise üzerine çalışılacak örnek olay olarak seçilmiştir. Bu örnek olay çalışmasında, veriler derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmanın sonunda elde edilen bulgular, sanal dünyanın, ör. Second Life, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara yeni finansman fırsatları ve rekabet avantajı sağladığını ve gelecekte pazarlama faaliyetleri için giderek daha da önemli hale geleceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The development of the digital and virtual world, i.e. Second Life, continues to support all types of organizations for new market opportunities. Given the complexity of the nonprofit marketplace and the existence of many organizations competing for a limited pool of support, virtual worlds become more crucial for nonprofit organizations. The effective nonprofit organizations found ways to expand its presence with the support provided by virtual worlds. The purpose of this study is to determine how and to what extent new digital platforms like virtual world is used by nonprofit organizations for marketing activities. A popular and economically thriving virtual world“Second Life”was selected for the research, and“Live and Learn in Kenya”was selected as a case study to focus on. The case study was conducted by using in-depth interview research technique. Findings suggest that virtual world, i.e. Second Life, provides new funding opportunities and competitive advantage to nonprofits and it will become increasingly important to the activities of marketing in the future.