Knowledge regarding infection and prevention modes of hepatitis b disease and associated factors among first class students of Nyala University in Sudan
Sudan'da Nyala Üniversitesi birinci sınıf öğrencileri arasında hepatit b hastalığının enfeksiyon ve korunma yolları ile ilgili bilgi düzeyi ve ilişkili faktörler
- Tez No: 519725
- Danışmanlar: PROF. DR. SARP ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET ELRASHEED, S.I.A., Sudan'da Nyala Üniversitesi Birinci Sınıf Öğrencileri Arasında Hepatit B Hastalığının Enfeksiyon ve Korunma Yolları ile İlgili Bilgi Düzeyi ve İlişkili Faktörler, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Halk Sağlığı Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2018. Bu çalışmada, üniversitenin birinci sınıf öğrencilerinin Hepatit B (HB) hastalığın bilgi düzeylerinin değerlendirilimesi ve HB hastalığına bilgi düzeyini etkileyen faktörleri belirlemeyi amaçlanmıştır. Kesitsel olarak planlanann çalışmada, çalışma grubu üniversitenin birinci sınıf öğrencilerinin tamamını kapsamaktadır (n = 1204). Veriler SPSS 20.0 (Chicago IL, ABD) versiyonu kullanılarak analiz edilmiştir. Hepatit B hastalığı bilgi soruları benzer çalışmalardan oluşturulmuş ve her bir doğru cevap için 1 puan verilerek toplam puan hesaplanmıştır (puan yüksekliği HB hastalığı bilgisinin fazlalığını göstermektedir). Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, ikili analizler (ki-kare testi, Kruskal-Wallis testi, Mann-Whitney testi) ve lojistik regresyon analizi kulllanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ELRASHEED, S.I.A., Knowledge Regarding Infection and Prevention Modes of Hepatitis B Disease and Associated Factors Among First Class Students of Nyala University in Sudan. Hacettepe University, Graduate School of Health Sciences, Public Health Program, Master of Science Thesis, Ankara, 2018. In the present study, we aimed to assess the level of information regarding Hepatitis B (HB) disease among the first year students of the university, and to determine the factors affecting the level of information regarding HB disease. A cross-sectional study was conducted and the study group covered the first year students of the university (n = 1204). The data were analysed by using the SPSS 20.0 (Chicago IL, USA) version. Hepatitis B disease knowledge were collected by questions, which were used in similar studies and the total score was calculated by giving 1 point for each correct answer (higher scores indicating greater HB disease knowledge).. Descriptive statistics, binary analysis (chi-square test, Kruskal-Wallis test, Mann-Whitney test) and logistic regression analysis were used.