Köpeklerde mitral kapak yetmezliğinde iki boyutlu benek takibi ekokardiyografi yöntemiyle belirlenen radyal, sirkumferensiyal gerilim ve gerilim hızı ve torsiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of radial and circumferential strain and strain rate and torsion assessed by speckle-tracking echocardiography in mitral valve insufficiency in dogs
  1. Tez No: 519738
  2. Yazar: AYJAMAL RADGOHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Küçük ırk köpeklerde yaşlanmayla birlikte en sık görülen edinsel kapak hastalığı, mitral kapak hastalığıdır. Mitral regürgitasyonun ilerlemesiyle sekonder olarak pulmoner arter hipertansiyonu gelişmektedir. Bunun sonucunda da önce sol, sonra sağ taraflı konjestif kalp bozuklukları meydana gelmekte ve sonuçta tedaviye yanıt vermeyen semptomlar nedeniyle hastalık ölüm ya da ötenazi ile sonuçlanmaktadır. Mitral kapak hastalığı olan köpeklerde özellikle bu hastalığa yatkın ırklarda (Örneğin; Terrier) hastalığın erken tanısı, tedavinin başarı oranını yükseltmektedir. İki boyutlu benek takibi ekokardiyografi (2D Speckle Tracking Echocardiography, 2D-STE) miyokardiyal dokuyu çevreleyen sınırlardan ve açı parametrelerinden bağımsızdır. Ayrıca 2D-STE ile, sol ventrikülün miyokardiyal deformasyonları tüm olası segment pozisyonlarında ve üç farklı yönde (kısa eksende radyal ve sirkumferensiyel; uzun eksende longitidunal) değerlendirebilmektedir. Miksömatöz kapak hastalığı (MMVD) bulunan köpeklerde, kalp hücrelerindeki kronik volüm artışına bağlı değişiklikler sol ventrikülün şekli, boyutları ve fonksiyonunda yeni bir yapılanmaya neden olmaktadır. Hastalığın çeşitli aşamalarında; kalp hücrelerinin sistolik ve diyastolik hızları, esneyebilme ve gerilebilme yetenekleri ile kasılabilirliklerinde değişiklikler oluşmakta; kalp hastalığının şiddetine göre sol ventrikülde eksantrik hipertrofi ya da dilatasyon şekillenebilmektedir. Bu çalışmanın materyalini 10 adet mitral regürgitasyonu olan predispoze küçük ırk yetişkin köpek (
Özet (Çeviri)
Mitral valve disease (MVD) is the most common acquired valvular disease in small breed dogs with aging. Mitral regurgitation worsening results in secondary to pulmonary arterial hypertension. As a result, left- and then rightsided congestive heart failures occur and this ultimately leads to death or euthanasia because of unresponsive symptoms. In dogs with MVD especially highly predisposed to MVD breeds (Terrier, etc.) early diagnose of MVD increases the success rate of treatment. 2D Speckle Tracking Echocardiography (2D-STE) is relatively independent of cardiac translation, tethering and angle parameters. Additionally, 2D-STE offers the opportunity to the assessment of myocardial deformations in all possible segments of left ventricular myocardium and in 3 directions (radial and circumferential contraction in short-axis planes, longitidunal contraction in long-axis planes). In dogs with myxomatous mitral valve disease (MMVD), left ventricular's shape, dimension and function lead to restructuring due to chronic volume overload in heart cells. At various stages of disease; systolic and diastolic velocity of cardiac cells, ability to flexion, streching and contraction alter and according to the severity of disease, eccentric left ventricular hypertrophy or dilatation may occur. The material of this study consisted of 10 predisposed small breed adult dogs with mitral regurgitations (