Mikro-şerit yama antenlerin minyatürleştirilmesi ve bant genişliğinin arttırılması
Miniaturization and enhancement of the bandwidth of micro-strip patch antennas
- Tez No: 519737
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ AKAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, mikroşerit yama antenlerin küçültülmesi ve bant genişliğinin arttırılması problemi ele alınmıştır. Minyatürleştirme ve bant genişliği arttırma işlemlerinden önce mikroşerit yama anten tasarım parametreleri matematiksel formüller ile hesaplanmıştır, sonrasında minyatürleştirme ve bant genişliği arttırma işlemleri CST Microwave Studio programı ortamında yürütülmüştür. Mikroşerit yama antenin boyutlarının küçültülmesi ve bant genişliğinin arttırılması için toprak düzleminde kasıtlı olarak kusurlar yaratılmıştır. Ayrıca ultra geniş bantlı yama anten elde etmek için metamalzeme ve reaktif empedans yüzeyi kullanılmıştır. Mikroşerit yama anten tasarım parametrelerinin optimize edilmesi sonucunda elde edilen en verimli parametreler kullanılarak, antenin üretimi yapılmış ve sonrasında vektör ağ analizörü kullanılarak üretilen antenin laboratuvar testleri yapılmış ve S11 parametresi ile beraber voltaj duran dalga oranı analiz edilmiştir. Yapılan laboratuvar testleri sonucunda toprak düzlemindeki kasıtlı olarak yaratılan kusurların çalışma frekansı ve bant genişliği üzerinde önemli bir etkisinin olduğu gözlenmiştir. Ek olarak, mikroşerit yama antenden yansıyan güç ve bant genişliğinin reaktif empedans yüzey tarafından etkilendiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the problem of the miniaturization and bandwidth enhancement of microstrip patch antennas are considered. Before the miniaturization and enhancement band width process, the dimensions of the patch antenna are calculated with using a mathematical formulas and both miniaturization and bandwidth enhancement operations are conducted in CST Microwave Studio program. In order to miniaturize the patch antenna and to increase the bandwidth, the intentionally created defects on the ground plane is used. Also, to obtain the ultrawide band patch antenna, the metamaterials and reactive impedance surface are utilized. By optimizing the design parameters of microstrip patch antenna, the manufacturing of the antenna is conducted with employing the most favorable and convenient design parameters. Furthermore, the laboratory trial tests of the antennas are performed using vector network analyzer by checking the S11 parameter and voltage standing wave ratio. It is found that, the intentionally created defects on the ground plane has a substantial effect on the operating frequencies and bandwidth range. Also, it is observed that reflected power and bandwidth of the microstrip patch antenna is affected by reactive impedance surfaces.