Niğde ili atmosferik polenlerinin saatlik değişimlerinin araştırılması
Investigation of hour changes of atmospheric pollen grains in Niğde
- Tez No: 519752
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MÜNEVVER PINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 427
Özet
Niğde ili (Merkez) atmosferik polenlerinin saatlik değişimlerinin araştırılması bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Burkard volümetrik tuzağı ile, 1 Ocak-31 Aralık 2014 tarihlerinde atmosferden polenler toplanmıştır. Polenlerin önce saatlik sayımları yapılmış ve hangi saat diliminde polen konsantrasyonunun fazla olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, günlük, haftalık, aylık değerleri de hesaplanarak Niğde ili polen takvimi oluşturulmuştur. Yapılan sayımlar sonucunda; 23 familyaya ait 37652 polen / m3 saptanmıştır. Niğde ili atmosferik sayım sonuçlarına göre dominant taksonlar: Cuprassaceae / Taxaceae, Pinaceae, Poaceae, Platanus, Populus, Salix, Fraxinus, Betulaceae, Artemisia, Quercus ve Juglans'tır. Sonuçları meteorolojik verilerle karşılaştırılmıştır ve aralarındaki bağlantının hesaplanması için SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.24) istatistik paket programı kullanılmıştır. Her taksonun aylık, haftalık, günlük ve saatlik m3 havadaki polen verileri çizelgeler ve şekiller halinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the investigation of the hourly variations of the atmospheric pollen grains of Niğde (central) province. In this study, pollen grains were collected with Burkard Volumetric sampler from 1 January to 31 December 2014. Hourly counts of pollen have been made and it has been determined in which time the pollen concentration is higher in Niğde province during the day. Daily, weekly and monthly values were calculated in the same way and a pollen calendar of Niğde province was established. As a result of the counts; pollen amount of 23 different family is calculated as 37652 pollen / m3 in toplam for a year (1 January-31 December 2014). The dominant taxa are: Cuprassaceae / Taxaceae, Pinaceae, Poaceae, Platanus, Populus, Salix, Fraxinus, Betulaceae, Artemisia, Quercus and Juglans. The study results were compared with meteorological data and the statistical package program SPSS (IBM SPSS for Windows, ver.24) was used to calculate the correlation between them. Monthly, weekly, daily, and hourly airborne pollen concentration per cubic meter of each taxon are shown in tables and figures.