Üretral kateterin hipospadias onarımında üretral darlık üzerine etkisi
Effects of using urethral catheter at hypospadias repairment on urethral stricture forming (experimental research )
- Tez No: 519751
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ALPER AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve amaç: 3 grup rat ile hipospadias modeli oluşturarak elde ettiğimiz deneysel örnekleri, histopatolojik olarak inceledikten sonra istatistiksel veriler doğrultusunda değerlendirip, hipospadias onarımında üretrada kateter kullanımının üretral darlık gelişimi üzerine anlamlı bir etkisinin olup olmadığını göstermektir. Gereç ve yöntem: Kocaeli Üniversitesi Deneysel Tıp ve Araştırmalar Biriminde 30 adet Wistar-albino türü rat ile hipospadias modeli oluşturuldu. Onarım aşamasında TIPU tekniği uygulanıp uygulama materyali olarak 7-0 pds, 22 G intracat, Aesculap marka hipospadias cerrahi seti ve loop gözlük kullanıldı. Fotoğraflar büyüteç eşliğinde çekilip histopatolojik görüntülemeler patoloji laboratuarında alındı. Bulgular: Çalışmamızda tüm gruplarda 21. gün kastrasyon yapıldı. Yara iyileşmesi proliferasyon evresinin 3-14. günlerde geliştiği göz önünde bulundurulduğunda şem grubunun tamamında fibrozis geliştiği görüldü ve ortalama üretra çapının 845,00 mikron olduğu görüldü. Şem grubu dışındaki gruplarda onarım sırasında kateter kullanılıp TIPU yöntemi uygulandı. Operasyon sonunda Grup A'da kateter çıkarıldı. Patoloji laboratuarında yapılan mikroskobik incelemeler sonucu Grup B üretra çapı ortalama 1136,00 mikron Grup A'nın ortalama üretra çapı 902,00 mikron olarak görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi. Fibrozis açısından yapılan incelemede Grup A'nın %50'sinde, Grup B'nin %40'ında,Grup C'nin % 100' ünde fibrozis görüldü. İstatistiksel açıdan anlamlı fark görüldü. Sonuç: Yaptığımız çalışmalarla elde ettiğimiz veriler eşliğinde kateter kullanımının hipospadias onarımında belirgin bir fayda sağlamadığını, onarım sırasında kateter kullanma ve kullanmama durumunda gelişebilecek üretral daralma oranı arasında anlamlı bir fark olmadığını tespit ettik.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the histopathologic results of the experimental specimens obtained by forming the hypospadias model with 3 groups of rats and then to evaluate the statistical significance of the results and to determine whether the use of urethral catheter in hypospadias repair has a significant effect on the development of urethral stricture. Materials and Methods: Hypospadias model is formed with and 30 wistar male albino rats at Kocaeli University's Experimental Medicine And Research Unit. At hypospadias repairment which is used TIPU technic, with 7-0 pds, 22g intracat, Aesculap mark hypospadias surgery set, and loop glasses are used. Photos are taken by using magnifying technic. Histopathological sampling is done at laboratory. Results: At this research catastrations are done at 21th day. If we take into account, wound healing proliferation phase occurs at between 3rd to 14th days, all sham group members have fibrosis and mean urethral diameter is 845,00 micron. At other groups except sham groups catheter is used and TIPU technique is applied. Catheter is removed in Group A at the end of the operation. Group B had an average urethral diameter is 1136,00 microns and group A mean urethral diameter is 902.00 microns as a result of pathology laboratory microscopic observation. There is no statistically significant difference between 3 groups. At fibrosis examine, fibrosis was observed in 50% of group A, 40% of group B, and 100% of group C Statistically significant difference was observed. Conclusions: As a result of this research with consequent datas, there is no significant difference with using or not using catheter at hypospadias repairment. We determine that there is no relation between urethral stricture and using or not using catheter in hypospadias repairment.