Bütünleşik katı atık yönetim sistemleri için servis tabanlı bir karar destek platformunun geliştirilmesi
Developing a service-based decision support platform for integrated solid waste management systems
- Tez No: 519790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Geçmişten günümüze artan nüfus, katı atık miktarındaki artışı da beraberinde getirmiştir. Bu durum katı atıkların bir sistem içerisinde yönetilmesi gereksinimini doğurmuştur. Katı atıkların üretiminden bertarafına kadar, yönetimini içeren süreç bütünleşik katı atık yönetim sistemi olarak isimlendirilmektedir. Günümüzde katı atık yönetim sistemleri içerisinde gerçekleşen toplama, taşıma ve bertaraf aşamaları genellikle manuel olarak yapılmaktadır. Bu durum çevresel açıdan önemli bir sorun oluşturduğu gibi katı atık yönetim sisteminin maliyetini de arttırmaktadır. Bu sebeple katı atık yönetim sistemlerinin optimum çözümlerle desteklenerek çevresel ve mali anlamdaki yüklerin azaltılması gerekmektedir. Bu da ancak, katı atığın toplanmasından bertarafına kadarki süreçlerin tamamını içeren bir karar destek platformu ile mümkündür. Bu çalışma, bahsi geçen karar destek platformunun oluşturulabilmesi için bir altlık teşkil etmesi amacıyla hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda ortaya koyulan ürün üç bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenlerden ilki katı atıkların berataraf edilebilmesi için uygun görülen bertaraf tesisleri için en uygun konumun belirlenmesi bileşenidir. İkinci bileşen katı atıkların toplanabilmesi için gereken atık kutularının konumlarının nüfus yoğunluğuna bağlı olarak belirlenebilmesi bileşenidir. Üçüncü bileşen ise katı atık toplama araçlarının atık kutularını toplayarak uygun tesise götürmesi için gereken en uygun güzergâhların belirlenebilmesi bileşenidir. Bu bileşenlerin ortaya koyduğu ürünler kuşkusuz atık yönetim sistemini mali ve çevresel anlamda en uygun çözümlerle destekleyerek hem ekonomiye hem de temiz ve konforlu yaşama katkı sağlayacak ayrıca günümüzün en önemli kavramlarından olan akıllı kent kavramına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing population from the past has brought about an increase in the amount of solid waste. This situation necessitated the management of solid wastes in a system. The process of managing solid wastes from production to disposal is called integrated solid waste management system. Today, the collection, transportation and disposal stages of solid waste management systems are performed manually. This situation poses an important environmental problem and also increases the cost of the solid waste management system. For this reason, solid waste management systems need to be supported by optimum solutions to reduce environmental and financial burdens. This is only possible with a decision support platform that includes all of the processes up to the disposal of the solid waste. This study is intended to constitute a basis for the formation of the decision support platform. The resulting product is composed of three components. First of these components is the component of determining the most suitable location for disposal facilities which are suitable for the disposal of solid wastes. The second component is the component of determining the location of the bins needed to collect solid waste depending on population density. The third component is the component of determining the collection route. The products produced by these components undoubtedly will contribute to the economy and the clean and comfortable life by supporting the waste management system with the most appropriate solutions in financial and environmental terms and will contribute to the concept of smart city which is one of the most important concepts of today.