Environmental management systems at ignition coil production plant
Ateşleme bobini üretim tesisinde çevre yönetim sistemleri
- Tez No: 410580
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DÖLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çevre kirliliği sanayileşmeyle birlikte artmaya devam etmektedir. Yürürlüğe konulan yasalarla birlikte çevre yönetim sistemleri de çevre kirliliğinin azaltılması konusunda işletmelere kılavuzluk etmektedir. Çevre yönetim sistemleri sanayide etkin ve bütünleşik bir kirlilik önleme ve kaynak kullanımını azaltılma için geliştirilmiş en önemli araçtır. Bu çalismada ISO 14001 çevre yönetim sistemi gereklilikleri ve uygulama aşamaları detaylı bir şekilde açıklandı. Çalışma alanı olarak otomotiv yan sanayi sektöründe yer alan ateşleme bobini üretim tesisi seçildi. Bu kapsamda, prosedürler ve çalişma talimatları yayınlandı. Bu çerçevede, çevre politikasi oluşturuldu, çevresel boyut ve etki analiz prosedürü hazırlandı, fabrikanın uyması gereken yasal zorunluluklar belirlendi, acil durum prosedüru hazırlandı, iç denetim prosedürü oluşturuldu. Ateşleme bobini üretim süreçleri incelendi. İlk olarak, bu sistemi uygulamak için, çevresel etki ve boyutlar tanımlandı. Etkilerin değerlendirilmesinin ardından, amaç ve hedefleri gerçekleştirmek için aksiyon planları tanımlandı. Öncelikle, dört tane hedef tanımladı ve bu hedeflerle ilgili aksiyonlar betimlendi. Bu hedefler (i) katı atıkların yönetimi (ii) atık su yönetimi (iii) atık alan ve kimyasal depo yönetimi son olarak (iv) çalışanların eğitilmesiydi. İlk amaçı gerçekleştirmek için, atık tür ve miktarları analiz edildi. Tesisten oluşan atıklardan en yüksek miktarda oluşan iki atık evsel atık (yüzde otuzbir) ve plastik atık (yüzde onbeş) olduğu görüldü. Aynı zamanda, atıkların kaynağında ayrıstırılması baslatıldı ve iç atık transferi organize edildi. Atıkların kaynağında ayrıştırılmaya başlanması ile, geri dönüştürülebilen atıklar geri dönüşüm firmaları vasıtasıyla geri dönüştürülmüşlerdir. Böylelikle, geri dönüşüm oranı yüzde kırk sekizden yüzde altmış beşe yükselmiştir. Ve böylece bu atıkların çevresel etkileri azaltılmıstır. Atık su yönetimi gerçeklestirildi. Atık alan yönetimi ve kimyasal depo yönetimini gerçekleştirmek için, yeni atık alan ve yeni kimyasal alan planlandı, bu atık alanın temel gereklilikleri tanımlandı ve inşaa edildi. Son amaç olan çalışanların çevre bilincini arttırmak için eğitimler başlatıldı.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution continuous to increase with increasing industrialization. With new legislations, environmental management systems guide corporations to decrease pollution. Environmental management systems are the most important tool to reduce natural resource consumption and to prevent pollution in an effective and integrated way. In this study, ISO 14001 Environmental Management System standard requirements and implementation steps are described in details. Ignition coil production plant in the automotive parts industry is selected as study topic. With this scope, procedures and work instructions were established. In this framework, environmental policy was prepared, environmental aspects and impacts procedure was prepared, legal requirements, which the plant must obey, were specified, emergency situation procedure was prepared, internal audit procedure was formed. Ignition coil production processes were determined and examined. In order to apply the system, environmental aspects and impacts were defined as first in the study. Following to the evaluation, action plans were defined to realize the objectives and targets. Principally, four objectives were defined and actions were delineated. These objectives were (i) management of solid wastes (ii) management of wastewater (iii) management of waste area and chemical warehouse and finally (iv) training of employees. To realize first objective, types of waste and quantity were analyzed; as a result, plastic (fifteen percent) and domestic waste (thirty one percent) are detected as largest two waste groups. Waste separation at source was started and internal waste transfer was organized. With the start of waste separation at source, waste which could be recycled were recycled by recycling company. By this way, recycling ratio was increased from forty eight percent to sixty five percent and their environmental impacts were decreased. Waste water management was realized. To manage waste area and chemical warehouse, new waste areas have been planned, basic requirements of these waste sites defined and constructed. Finally, to increase employee's environmental consciousness, training was started.