Yetişkinlerde süt tüketim alışkanlığı ve süt tüketiminin kas iskelet sistemi sorunları ile ilişkisi
Milk consumption habits in adults and the relation between milk consumption and skeletal system problems
- Tez No: 519798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ TANYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırma yetişkinlerde süt tüketim alışkanlığı ve süt tüketiminin kas iskelet sistemi sorunları ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılan tanımlayıcı türde bir araştırmadır. Araştırmanın örneklem grubunu Konya ili Selçuklu ilçesinde bulunan 75 Nolu ve 80 Nolu Aile Sağlığı Merkezlerinde kayıtlı 18-65 yaş arasında 317 birey oluşturmuştur. Veriler standart sapma olarak özetlenmiş, değerlendirmelerde Ki-kare analizi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 39,0±12,6 olup %62,8'i kadın, %32,2'si ilkokul mezunu, %60,6'sında herhangi bir kronik rahatsızlık bulunmamaktadır. Katılımcıların hepsi sütü süt ürünleri şeklinde tüketmeyi tercih etmektedir. Bireylerin %54,9'u süt fiyatlarını normal bulmakta, %49,2'si ambalajlı süt tüketmekte, süt alırken son tüketim tarihine (%74,7), hijyene (%61,8) ve markaya (%54,5) önem vermektedir. Süt tüketmeyen katılımcılara nedenleri sorulduğunda alışkanlıkları olmadığını (%51,5) ve tadını sevmediklerini (%31,8) ifade etmiştir. Katılımcıların %39,1'i sık sık ya da sürekli ağrı hissettiği, ağrı hissedenlerin %47,5'i 10'lu likert ağrı şiddeti skalasında 4-6 arası şiddetinde ağrısı olduğu görülmektedir. En çok bel bölgesinde (%54,3) sonra sırasıyla sırt bölgesi (%51,0) ve diz bölgesi (%50,2) ağrı hissettiklerini saptanmıştır. İlkokul mezunlarında hiç ya da çok nadir süt tüketme alışkanlığı (%57,8) diğer mezun düzeylerine göre yüksek bulunmuştur. Kronik hastalığı olan (%60,8) bireylerin ise olmayanlara (%35,8) göre hiç ya da çok nadir süt tüketme alışkanlığı yüksek bulunmuştur (p0.05). Sürekli ağrı yaşadığını belirtilen kişilerde hiç ya da çok nadir süt içme davranışı yaygın olurken (%64,8); günlük süt tüketim oranları (%9,3) ise düşüktür ve bu fark istatistik açıdan anlamlıdır. Ağrının şiddeti bireylerin süt tüketim alışkanlığına göre değişmemektedir. Süt tüketim sıklığına göre ölçeğin ağrı alt boyutu ve fiziksel sağlık alt boyutu ortalama değerinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Farklılığın her iki alt boyut içinde hiç ya da çok nadir süt tüketenlerden kaynaklandığı belirlenmiş ve bu bireylerin ortalama değeri haftalık ya da günlük süt tüketen bireylerden düşük bulunmuştur. Toplumda süt tüketim alışkanlığının bütün yaş gruplarını kapsayacak şekilde yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted in the form of a Descriptive Study; and the purpose was to evaluate milk consumption habits in adults; and to investigate the relation between milk consumption and musculoskeletal problems. The sampling group of the study consisted of 317 individuals who were between the ages of 18-65 and who were registered in Family Health Centers 75 and 80 located in Selçuklu District of the city of Konya. The data were summarized as number, percentage, mean and standard deviation. The Chi-Square and One-Way Variance Analysis were used in the evaluations. The mean age of the participants was 39.0±12.6; 62.8% of them were female; 32.2% of them were primary school graduates; and 60.6% had no chronic diseases. All of the participants preferred to consume milk in the form of dairy products. A total of 54.9% of the individuals found milk prices as normal; 49.2% consumed packaged milk; 74.7% cared for the expiry date when buying milk; and 61.8% cared for hygiene and brand (54.5%). When the participants who did not consume milk were asked about the reason, they stated that they had no such habits (51.5%) and did not like the taste (31.8%). A total of 39.1% of the participants stated that they had frequent or continuous pain, and 47.5% of those who felt pain had a pain score between 4 and 6 on a 10-Point Likert-style Pain Intensity Scale. It was determined that the pain was felt mostly in the waist area (54.3%), and in the back (51.0%), and in the knees (50.2%), respectively. There is a need to increase the number of studies by considering that the pain might be influenced by many variables. The habits of consuming no or rare milk in primary school graduates (57.8%) were found to be higher than in the other graduate levels. Individuals with a chronic disease (60.8%) were found to have high scores in consuming no or very rare milk (35.8%). The frequency of milk consumption did not change according to gender, income and number of individuals in the family. While milk drinking behavior was common in those who stated that they had continuous pain (64.8%), the daily milk consumption rates were low (9.3%); and this difference was significant in statistical terms. The severity of the pain did not change according to the milk consumption habits of the individuals. It was determined that the mean value of the pain sub-scale varied according to the frequency of milk consumption. It was determined that the difference occurred due to those who consumed no or very rare milk in both sub-dimensions; and the average value of these individuals was found to be lower than those who consumed milk on a weekly or daily basis. It is recommended that milk consumption is disseminated in the society to cover all age groups.