Bireysel psikolojik danışmanın ve bazı özlük niteliklerin kürtaj öncesi durumluk kaygı düzeyine etkisi
- Tez No: 4568
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OYA G. ERSEREVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ill ÖZET Bu araştırmada; bir oturuınluk bireysel psikolojik danışmanın, kürtaj olan kadınların durumluk kaygı düzeyine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, bir veya daha fazla kürtaj olma, yaş.., eğitim, kürtaj'a istek 11 olup olmama gibi bazı özlük niteliklerin, kürtaj olan kadınların kaygı düzeylerini nasıl etkilediğine bakılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan, durumluk kaygı düzeyi Spielberger'in Amerikan genç ve yetişkinleri üzerinde geliştirdiği (1970), Le Corapte ve Öner'in Türkiye'ye uyarlamasını yaptığı (1977) kendini değerlendirme envanteri (STAJ. FORMU TX-2) ile ölçülmüştür. Araştırmanın denekleri, Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi Nüfus Planlaması Kliniğine başvuran hamile kadınlardan oluşmuştur. Kliniğe başvuran hamile kadınlardan 50 deney, 50 kontrol grubuna olmak üzere toplam 100 kişi seçilmiştir. Daha sonra secilen kadınlar yukarda bahsedilen özlük nitelikleri bakımından eşleştirildikten sonra, deney grubundakilere, kürtaj 'dafthemen önce 1 oturumluk bireysel psikolojik danışma uygulanmış ve arkasından durumluk kaygı envanteri verilmiştir. Kontrol grubundakilere ise bireysel psikolojik danışma uygulanmadan durumluk kaygı envanteri verilmiş ve bu iki grubun, ortalama kaygı puanları karsılaştirilmiştır. Ayrıca bir veya birden fazla kürtaj olmanın, yaşın.;, eğitimin kürtaj'a istekli olup olmamanın kaygı puanlarını nasıl etkilediği ne bakılmıştır.VI cation and desire fos- pregnanay termination on the anxiety scores were evaluated.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this study, the effect of individual counselling on. the anxiety level, of the women who had legal pregnancy termination was evaluated. Furthermore, how some oertain conditions, suoh as having more than one pregnancy termination influence the anxiety levels of the women subjected to legal pregnanoy termination was investi gated. The dependent variable of this study the state anxiety le vel