İmmediat sanal implant uygulamasında mandibular arka bölge lingual plaka perforasyon riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of mandibular lingual plate perforation risk during immediate virtual implant placement
  1. Tez No: 519801
  2. Yazar: CANER AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR DERECİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İmmediat Sanal İmplant Uygulamasında Mandibular Arka Bölge Lingual Plaka Perforasyon Riskinin Değerlendirilmesi Amaç Diş çekimi sonrasında alveol kemiği kaybının önlenebilmesi için çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Diş çekimini takiben çekim soketine implant yerleştirilmesi prosedürü olan immediat implantasyon da bu yöntemlerden bir tanesidir. Bu çalışmanın amacı mandibula posterior bölgenin anatomik varyasyonlarının immediat implant yerleştirilmesine etkilerinin araştırılması ve oluşabilecek hayati komplikasyonların sanal ortamda tespit edilip gerekli önlemlerin alınmasında farkındalık yaratmaktır. Materyal ve Metot 01/01/2013-01/02/2016 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı'nda tedavi görmüş 100 hastanın DICOM formatındaki KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bu görüntülerde posterior mandibulada ikinci premolar, birinci molar ve ikinci molar dişlere sanal ortamda altı adet implant yerleştirilmiştir. Yerleştirilen implantlarda LPP olup olmadığına bakılmıştır. Mandibula posterior koronal kesitte mandibulalar şekillerine göre U tip C tip ve P tip olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Evaluation of mandibular lingual plate perforation risk during immediate virtual implant placement Aim Various methods are applied to prevent the loss of the alveolar bone that occurs after the tooth extraction. IIP, which is the implantation of the extraction socket following tooth extraction, is one of these methods. The aim of this study is to investigate the effects of anatomical variations of the mandibular posterior segment during the IIP procedure and to pre-determine possible vital complications that may arise during surgery in the virtual environment and to take the necessary precautions. Material and Method DICOM formatted CBCT images of 100 patients that were treated between 01/01/2013-01/02/2016 at Eskisehir Osmangazi University Faculty of Dentistry Department of Oral and Maxillofacial Surgery were retrieved from the archieves and retrospectively evaluated. Six implants were placed in mandibular second premolar, first molar and second molar teeth area in virtual environment. Placed implants were examined for LPP. Mandibles were examined on the coronal section tomography image and classified as U, C and P type according to mandibular shape. The parameters of mandible type, lingual concavity angle, RAC, CMB in placed implant area were measured and the effect of these parameters on the LPP were investigated. Results It was seen that the risk of LPP was higher in the mandibular posterior region of U type mandibular morphology than in the other mandibular types.