Birinci basamak hekimlerinin 0-2 yaş periyodik sağlık muayenelerine bakış açısı; Nitel bir araştırma
Perspectives of primary care physicians to periodic health examinations of children aged 0-2 years; A qualitative study
- Tez No: 519802
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KENAN TAŞTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Birinci Basamak Hekimlerinin 0-2 Yaş Periyodik Sağlık Muayenelerine Bakış Açısı; Nitel Bir Araştırma Amaç: Çalışmada, birinci basamak hekimlerinin 0-2 yaş periyodik sağlık muayenelerine (PSM) bakış açılarının belirlenmesi, uygulamalardaki farklılıkların nedenlerinin ortaya çıkarılması ve bunlara yönelik çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Erzurum ili merkez ilçelerine bağlı Aile Sağlığı Merkezleri'nde (ASM) ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi'nde, Mayıs-Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda nitel araştırma örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklem, maksimum çeşitlilik yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan 25-65 yaş arası, gönüllü, aile hekimliği uzmanı ve aile hekimliği yapmakta olan pratisyen hekimlerden oluşan 12 kişi ile ses kaydı altında, yüz yüze yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Ayrıca Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda görev yapmakta olan 6 araştırma görevlisi ile odak grup görüşmesi yapılmıştır. Katılımcıların bilgileri gizli tutulmuştur. Görüşmeler yapıldıktan sonra tematik kodlama yöntemiyle içerik analizi yapılmıştır. Bulgular: Yapılan içerik analizine göre, hekimlerin 0-2 yaş PSM ile ilgili tanımları koruyucu sağlık ve maliyet etkinlik temaları altında toplanmıştır. Görüşmecilerin çoğunun mezuniyet öncesi tıp eğitimi ve uzmanlık eğitiminde 0-2 yaş PSM ile ilgili yeterli yapılandırılmış bir eğitim almadıkları görülmüştür. Birinci basamak hekimleri arasındaki yaklaşımın, performans sistemine tabi kısımların yapılması olduğu ve uygulamaların nüfus yoğunluğundan etkilendiği görülmüştür. Ailelerin farkındalığının eksik olduğu ve uygulamalara katılımı etkilediği ifade edilmiştir. Sonuç: Birinci basamak sağlık hizmetleri koruyucu hekimlik uygulamaları etrafında geliştirilmelidir. 0-2 yaş PSM ile ilgili yapılandırılmış bir eğitim sistemine gereksinim duyulmaktadır. Aile hekimi başına düşen kayıtlı hasta sayısının kademeli olarak azaltılması için gerekli politikalar belirlenmelidir. Toplumun bilinçlendirilmesi ve ailenin yasal olarak bu sorumluluğa ortak edilmesi gerektiği görülmektedir. Daha geniş katılımlı araştırmalar yapılarak, 0-2 yaş PSM ile ilgili kısıtlılıkları anlamaya çalışacak yeni çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Perspectives of Primary Care Physicians to Periodic Health Examinations of Children Aged 0-2 Years; A Qualitative Study Objective: This study aimed to determine the views of primary care physicians for periodical health examinations (PHE) in children aged 0-2 years, to reveal the causes of the differences in practice, and to offer solutions. Materials and Methods: The study was carried out at the Family Health Centers (ASM) in Erzurum and Atatürk University Medical Faculty Research Hospital between May and September 2018. Purposeful sampling and maximum variation were used as sampling methods. Twelve family physicians and practitioners working as family physicians aged 25-65 years volunteered to join the study. Semi-structured and voice recorded face-to-face interviews were conducted with all participants. Additionally, a focus group discussion was done with 6 research assistants working in the department of family medicine. The information of the participants was kept confidential. After the interviews, content analysis was performed by the thematic coding method. Results: According to the content analysis, preventive medicine and cost-effectiveness constitute the focus of physicians' definitions about 0-2 age PHE. It was observed that most of the interviewees did not receive adequate structured education related to the PHE of 0-2-years aged children during their graduate and postgraduate training. It was observed that the approach of the primary care physicians was targeted to accomplish tasks related to the performance payment system and the practices were affected by the population density. It was stated that families' awareness was lacking, which affected participation in the PHE procedures. Conclusion: Primary health care services should be developed to enable the implementation of preventive medicine. There is a need for a structured education system that teaches physicians preventive-advocating tasks. Policies should be implemented to reduce the number of registered patients per family physician. It is evident that the awareness of the society and families should be shared legally with this responsibility. Further studies are needed to investigate the limitations of PHE during 0-2-years of age.