Mobilya endüstrisinde kullanılan PVC kenar bantları için değerlendirme kriterlerinin belirlenmesi ve test metodlarının geliştirilmesi
Determination of assesment criterias for PVC edge bands used in furniture industry and development of test methods
- Tez No: 519831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, mobilya endüstrisinde kullanılan PVC kenar bantları için ortak bir değerlendirme yapabilmek adına ölçülebilir kriterlerin belirlenmesi ve bu kriterlerin ölçülebilmesi için deney metotlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Değerlendirme kriterleri belirlenirken, mobilya endüstrisinde yer alan mobilya ve kenar bandı üreticilerinin karşılıklı taleplerinin yanı sıra son kullanıcıların tecrübelerinden de faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda belirlenen kriterlerden bazıları için, piyasadan tedarik edilen, ucuz ve pahalı ürünleri temsil etmek üzere seçilen numuneler üzerinde tarif edilen deneyler gerçekleştirilmiş, kriterlerin geçerli olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan deneyler sonucunda, belirlenen kriterlerin ürün kıyaslamaları için kısmen yeterli olduğu ancak geliştirilmesi gereken noktalar olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the measurable criteria and develop the test methods for measuring these criteria in order to make a common evaluation for the PVC edge bands used in the furniture industry. When the evaluation criteria are set, the experience of end users as well as the mutual demands of furniture and edgeband manufacturers in the furniture industry has been exploited. For some of the criteria set out in the study, the tests described on the samples selected to represent the inexpensive and expensive products supplied by the market were carried out and it was attempted to determine whether the criteria were valid or not. After the experiments, it is understood that the criteria determined are partly sufficient for product comparisons and some criteria need to be developed further.