Mobilya endüstrisinde kullanılan ahşap malzemenin vida tutma direncinin belirlenmesi
The screw holding determination of wood materials to option for furniture industry
  1. Tez No: 38327
  2. Yazar: SEFER DOĞANAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma, mobilya imâlatında yaygın kullanılan vidalamı, ahşap özellikli farklı materyallerin iç dayanımlarına dayalı olarak, kenar ve yüzeylerinden çekilerek çıkarılmaya karşı dirençlerinin belirlenmesi yanında, ahşap malzeme ve vida türünün tutkallı ve tutkalsız olarak denenip etkileşimlerinin ne yönde geliştiğini ortaya koymaktadır. Bu araştırmada, bağlantı elemanı olarak kullanılan 3 tip vida örneği, mobilya üretiminde yaygın kullanılma alam bulan yonga levha, M.D.F. (Medium Densty Fiberboard), Werzalit ve Kaynı (Fagus orientalis spp.) üzerinde yüzeye paralel ve dik olarak denenmiştir. Denemeler sonucunda vida tutma direnci açısından en etkili malzeme her iki yöndede kaynı levhadır. Bunu werzalit, M.D.F. ve yonga levha izlemektedir. Yonga levhada uygulanan kenar masifinin ve denenen ahşap malzemenin tamamında pilot deliklere uygulanan tutkalın vida tutma direnci açısından önemli derecede etkili olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 5001013 Anahtar Kelimeler : Ahşap Malzeme, Kaplanmış Malzeme, Vida Tutma Direnci, Mobilya.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the edge and face withdrawal strength of different wood materials joined by different size number metal screws by taking in to consideration of internal bond strength of these materials. The aim was also to determine the relationship among the used materials taking into account of wood, size of screws and the glue is used or not. In these experiments three types of widely used screws were tested both on the parallel and perpendicular to the surface on four different wood materials. These are Particle board, Medium Density Fiberboard (MDF), Werzalit and beech. On the evidence of experimental results, shows as an aspect for screw holding the beech is better than the others on both sides and the Werzalit, MDF and the Particle board are following the beech respectively. It was also seen that whole wood used in the edge of Particle board and the glue used in pilot holes are considerably increasing the holding strength of screws. Science Code :5001013 Key Words : Solid wood, veenered wood, screw holding strength, furniture.