388 adet 110 KVA dizel jeneratör grubunda SCADA uygulamaları ve analizi
The application and analysis of SCADA in 388 units of 110 KVA diesel gensets
  1. Tez No: 519884
  2. Yazar: MUSTAFA YASİN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REŞİT ERÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Günümüz endüstrisinde makinelerin çalışması günlük hayatımızda ve iş hayatımızda büyük rol oynamakta ve hiç şüphesiz elektrik enerjisinin önemi ortaya çıkmaktadır. Elektrik enerjisinin keşfi ve makineleşme ile bu endüstride büyük adımlar atılmış ve bugüne kadar ulaşılmıştır. Hayatın hemen her yerinde ve her safhasında karşılaştığımız elektrik enerjisinin sürekliliği büyük bir önem arz etmektedir. Günlük hayatımızda olası elektrik enerjisi şebeke arızaları sebebi ile her işletme bu durumda mağdur olmamak adına işletmesinde yedek güç sistemleri bulundurmaktadır. Bu sistemler genelde UPS ve dizel jeneratör setleri olmaktadır. Şebeke kaynaklı arızaların önceden önlenebilmesi ve anında tespit edilip arızanın giderilmesi enerjiyi kullanan açısından oldukça önemlidir. Bu önem zaman ve kazanç kaybı yaratabilmektedir. Şebeke kesintileri boyunca devreye giren dizel jeneratör setlerinde de arızalar meydana gelebilir ve bu arıza sebebi ile işletme tamamen enerjisiz kalabilmektedir. Bu durumları önlemek adına bu yüksek lisans çalışmasında dizel jeneratör setlerinde SCADA ile irtibatlandırılarak olası dizel jeneratör arızalarını gerçekleşmeden önlemek, gerçekleşen arızalara en kısa sürede cevap verme konusunda yardımcı olmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada çok sayıda dizel jeneratörün enerji parametreleri sürekli izlenebildiğinden sarfiyat kontrol altında tutulmuş, arızalanan jeneratör setlerine zaman kaybetmeden müdahale edilmiş, SCADA sistemi insan hatasını en aza indirgediği gibi az sayıda teknik personel ile kontrol edilmiş ve yönetilmiştir. SCADA sisteminin dizel jeneratör setlerine tamamen entegre olması ile oluşan/oluşabilecek arızaların önlenebildiği, dizel motor ve alternatörün ömrünün ve veriminin artırıldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The labor of machines in today's industry plays a big role in our daily lives and our business lives, and without a doubt the importance of electrical energy becomes prominent. With the discovery of electricity and mechanization, enormous strides have been made in this industry and it has come this far. The sustainability of electrical energy that we face in every stage of life and almost everywhere has a great importance. Every business enterprise maintains backup power systems not to be a victim in a situation due to possible electric power network failures in our daily lives. These systems are generally UPS or diesel generator sets. Preventing beforehand, immediate detecting and fixing the network-based failures are very important for the ones who use the energy. Because this can cause time and profit loss. Failures may also occur in diesel generator sets, which are activated during network outages, and because of this failure, the company may completely become out of power. This thesis study aims to aid about preventing possible diesel generator failures before they occur and responding to failures as soon as possible by linking diesel generator sets with SCADA for the sake of avoiding these situations. In this study, the energy consumption was kept under control as the energy parameters of many diesel generators could be monitored continuously and simultaneously, immediate action was made to the failing diesel generator without losing time, and as the SCADA system minimizes the human error, it was operated and directed with a few technical staff. It is believed that diesel generator malfunctions which may occur can be prevented, and the efficiency and the lifespan of diesel engine and alternator are improved by the diesel generator set's being fully integrated with SCADA system.