Karaman ili süt sığırcılık işletmelerinin yapısal ve mekanizasyon özelliklerinin belirlenmesi
Determination of agricultural structural and mechanization features of dairy cattle farms in karaman
- Tez No: 562666
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR HACISEFEROĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Karaman İlinde süt sığırcılığı yapan 110 tarım işletmesi tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiştir. Bu işletmelerden elde edilen birincil veriler çalışmanın temel materyalini oluşturmuş ve verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda işletme sahiplerinin ortalama yaşının 47 yıl ve %62.2'sının ilköğretim mezunu, işletmelerin %76.4'ünün 11-20 yıl ve üstü işletme sürelerinin olduğu, %68.2'inin öz sermaye ile kurulduğu, %55.5'inin zirai kredi kullandığı ve işletmelerin sadece %16.4'ünün süt üretimi dışında gelirinin olmadığı, işletmelerin %88.2'sinde aile bireylerinin üretime katkı verdiği ve işletme başına düşen aile bireyi sayısının 1.95 olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin ortalama tarım alanı miktarının 223.71 da, ortalama parsel sayısının 10.3 adet ve parsel büyüklüğünün ise 30.4 da olduğu tespit edilmiştir. Süt sığırcılığı yapan işletmelerin %82.7'sinde Holstein ırkı sığırların tercih edildiği, işletme başına sağılan sığır sayısının 34 ve sığır başına günlük ortalama süt miktarının ise 20.14 L olduğu belirlenmiştir. Barınakların yaklaşık beşte birinin yerleşim yeri dışında bulunduğu, işletmelerin %86.4'ünün herhangi bir projesinin olmadığı, barınakların %38.2'sinin yarı açık tipte olduğu, yaklaşık yarısının son on yılda inşa edildiği ve işletme başına 202 hayvanın bulunabileceği belirlenmiştir. Ayrıca işletme başına 1.44 adet traktör, ortalama traktör yaşının 16 yıl olduğu ve 25 yıl üstü traktörlerin oranının %25.3 olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerde toplam 1040 adet ve 29 farklı tarım makinesi olduğu, traktör başına düşen makine sayısının 6.58, traktör başına düşen makine kütlesinin 6.4 ton, ayrıca işletme başına düşen alet-makine sayısının ise 9.45 olduğu belirlenmiştir. İşletmelerin %12.7'sinde gübre temizliğinde otomatik sıyırıcıların kullanıldığı ve tek seferde çalıştırılma süresinin ortalama 31.8 dakika, bir yemleme süresinin ise ortalama 51 dakika olduğu tespit edilmiştir. İşletmelerin %41.3'ünde çift sıralı paralel sağım sistemi bulunduğu, %22'sinin sürü yönetim programını kullandığı, %39'unda süt ölçer bulunmadığı, işletmelerin %51.2'sinde ise 8 saat ve üzeri sürede teknik servisin geldiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 110 dairy cattle production enterprises were chosen by using random sampling method. The primary data obtained from the enterprises composed the basic material of the study and the data were analyzed with SPSS packet program. As a result of the study, it was determined that the average age of the enterprise's owners are 47, 62.2% of whom is primary school graduated. 76.4% of the enterprises is in operation more than 11 years. 68.2% of the enterprises was established with equity capital. 55.5% of the enterprises has get agricultural credits and 16.4% of the enterprises has no income except milk production. The family members contribute the production in 88.2% of the enterprises. The number of family members for per enterprises is 1.95. It was found that average agriculture land size in the enterprises is 22.371ha. The average number of parcel is 10.3 and the average size of the parcel is 3.04ha. The holstein cattle has been preferred in 82.7% of the dairy cow production enterprises. The number of cattle for per enterprises is 34 and the daily milk production for per cattle is 20.14 lt. It was determined that one fifth of the barn is at the out of urban. 86.4% of the barns have no design. 38.2% of the barn is loose housing system. About half of the barn was built during last 10 years. The number of cattle for per enterprises is 202. The number of tractor for per enterprises is 1.44 and the average age of the tractor is 16 and the percentage of tractors over 25 years old was 25.3. The total number of the machinery in the enterprises is 1040 and the enterprises have 29 different machinery. The number of machinery for per tractor is 6.58 and the mass of machinery for per tractor is 6.4 ton. In addition, the number of machinery for per enterprises is 9.45. Automatic scraper is used in 12.7% of the enterprises for manure cleaning. The average operation duration for automatic scraper is 31.8 minute for each operation and feeding duration was determined as 51 minute for per feeding. It was determined that 41.3% of the enterprises has double line milking system and 22% of the enterprises use herd management system. There is no milk meter in 39% of the enterprises. 51.2% of enterprises get technical services later than 8 hour when they call.