Diyabetik hastalarda videolaringoskopi ve direkt laringoskopi uygulamasının hemodinamik parametreler ve kan şekeri düzeyine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of videolaryngoscopy and direct laryngoscopy effects on haemodynamic parameters and blood sugar levels among diabetic patients
  1. Tez No: 519912
  2. Yazar: AHMET MALİK ÖĞÜN
  3. Danışmanlar: PROF. MAKBULE CAVİDAN ARAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda genel anestezi altında opere olacak diyabetik hastalarda videolaringoskopi ve direkt laringoskopi uygulamasının hemodinamik parametreler, kan şekeri düzeyi ve postoperatif boğaz ağrısı üzerine etkilerini araştırdık. Çalışmamıza 18-65 yaş arası, genel anestezi alması ve entübe olması zorunlu, ASA II-III sınıflamasında bulunan, Tip 2 diyabetes mellitus tanısıyla oral antidiyabetik ilaç kullanım öyküsü alıp insülin bağımlı olmayan ve preoperatif değerlendirme sırasında yapılan tetkiklerde kan şekeri düzeyi 80-180mg/dL arasında olan 80 olgu dahil edildi. Bu olgular entübasyon esnasında videolaringoskopi (Grup I) ya da direkt laringoskopi (Grup II) uygulanışına göre 40 kişilik 2 gruba ayırıldı. Hastaların demografik verileri (yaş, kilo, boy), ASA sınıflaması, entübasyon süresi (sn) entübasyon deneme sayısı,laringeal bası gereksinimi, Cormack-Lehane skoru, operasyon süresi (dk) anestezi öncesi, genel anestezi indüksiyonu sonrası 5. , 15. , 30. ,60. dakikalarda, ekstübasyon sonrası ve postoperatif derlenme odası 1. saatte tüm hastaların hemodinamik parametreleri (sistolik arter basıncı, diyastolik arter basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı, oksijen satürasyon değerleri) kayıt edildi. Kan şekeri düzeyleri; entübasyon sonrası, 1. Saatte, ekstübasyon sonrasında ve post-op 1. saatteise parmak ucundan strip ile ölçülüpkayıt edildi. Post-op birinci saatte boğaz ağrısı varlığı sorgulanarak kayıt edildi. Demografik veriler açısından iki grup arasında farklılık yoktu. Mallampati skorları açısından farklılık saptanmayan iki grup arasında entübasyon deneme sayısı, Cormack-Lehane skorları açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Grup I'de Cormack-Lehane IV hastaya rastlanmadı. Bazal hemodinamik parametreler açısından farklı olmayan iki grup arasında kaydedilen zamanlardaki hemodinamik parametrelerde anlamlı farklılık saptanmadı. kaydedilen kan şekeri düzeyleri arasında farklılık saptanmadı. Post-op 1. saatte boğaz ağrısı insidansı açısından Grup I, Grup II'ye göre anlamlı düşük bulundu. Sonuç olarak videolaringoskopi ve direkt laringoskopi uygulamalarının hemodinamik etki açısından birbirlerine üstünlükleri saptanmadı. Videolaringoskopi, direkt laringoskopiye göre daha iyi glottik vizüalizasyon sağlayabilir ancak bunun entübasyon süresine bir etkisi bulunmadı. Post-op boğaz ağrısı insidansını azaltmak için videolaringoskopi uygulamasının yararlı olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study we have searched the effect of videolaryngoscopy and direct laryngoscopy on haemodynamic parameters, blood glucose levels and postoperative throat pain among patients who have diabetes mellitus undergo elective surgery under general anesthesia performed in the ward of the department of anesthesiology and reanimation at the medical faculty of Namik Kemal University. 80 patients scheduled for elective surgery general anesthesia with the need for intubation under, between ages 18 and 65, evaluated ASA II-III risk score, has the diagnosis of diabetes mellitus but not needed to use insulin yet, measured blood glucose levels between 80-180mg/dL are included. Patients are divided into two groups according to the performed laryngscopic method. Group I: Videolaryngoscopy and Group II: Direct Laryngoscopy. All patients demographic data (age, height, weight), ASA risk score, time to intubation (s), number of trials, laryngeal pressure need, Cormack-Lehane score, operation time, haemodynamic parameters (systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, pulse rate, peripheric oxygen saturation) before anesthesia, 5., 15., 30., 60. mins after induction, after extubation and post-operative 1. hour are recorded. Blood glucose levels after intubation, 60. minute of operation, after extubation and post-operative 1. hour are recorded. The existence of throat paina at post-operative 1. hour is recorded. There was no difference between two groups demographically. There was no difference between two groups regarding to number of trials and Cormack-Lehane scores. There was no patients with CL-IV score at Group-I. There was no difference regarding to recorded haemodynamic parameters between two groups. The incidence of throat pain for Group I was low significantly comparing to Group II. Consequently, videolarynoscopy and direct laryngoscopy have no superiorities to each other regarding to haemodynamic effects. Videolaryngoscopy may provide better glottic visualization comparing to direct laryngoscopy but this has no effect on time to intubation. Videolaryngoscopy maybe a useful tool for decreasing the throat pain incidence after intubation.