Avrupa Birliği süreci ve 2016 yılı itibariyle aday ülkeleri Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ'ın bölgesel, ticari ve siyasal sorunları ve Türkiye ile karşılaştırılması,
Europen Union process & regional, commercial and political problems of the candidate countries (Albania, Macedonia, Serbia and Montenegro) as of 2016 in comparison with Turkey
  1. Tez No: 519927
  2. Yazar: SAMİTTİN TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİYAZİ ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı Avrupa Birliği'ne genel bir bakış sağlamak, üyelik ve aday üyelik kavramlarına açıklık getirmek, 2016 yılı itibarı ile aday ülke statüsünde olan Türkiye, Arnavutluk, Makedonya, Sırbistan ve Karadağ'ın müzakere süreçlerini irdelemek, bu ülkelerin yaşadıkları bölgesel ve siyasal sorunlar ile ticari ve ekonomik sorunlarını incelemektir. Araştırma kapsamında konuyla ilgili bilgi ve belgeler derlenmiş ve incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda Türkiye'nin Avrupa Birliği aday üyeliği sürecinin diğer ülkelere göre çok daha uzun sürdüğü, müzakereler sürecinde başta Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi olmak üzere Türkiye'ye bir takım engeller konulduğu tespit edilmiştir. Arnavutluk ve Makedonya ile henüz müzakere fasılları açılmamıştır. Türkiye, Sırbistan ve Karadağ ile müzakere fasılları başlatılmış ve sürdürülmektedir. Türkiye, aday ülkeler arasında özellikle resmi dini kimliği ile farklılık göstermektedir. Aday ülkelerle olan ithalat ve ihracat ilişkisinde ise Türkiye'nin ihracat hacminin, ithalat hacminden ciddi oranda yüksek olduğu bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to provide a general overview of the European Union; to clarify the terms membership and membership candidate; to examine the negotiation processes of Turkey, Albania, Macedonia, Serbia and Montenegro which are in the status of candidate country in year 2016; to analyze the regional, political, commercial and economic problems those countries face during this process. In this respect, qualitative research method utilized in the study to reach the objective defined. The study revealed that Turkey's membership candidate process has taken longer than the other countries and Turkey's membership has been handicapped by Greece and Greek Populated Southern Cyprus during all this candidate membership process. Negotiation articles has not been opened for Albania and Macedonia. Although negotiation process started for Turkey, Serbia and Montenegro, the process has not been finalized yet. Turkey differs from the other candidates in terms of especially official religious identity. In respect to foreign trade relations between candidate countries, Turkey has a big trade surplus in its foreign trade with those countries.