Olasılık ve Fourier serilerinin (C,r) toplanabilmesi
Probility and the (C,r) summability of Fourier series
- Tez No: 519935
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH SÖNMEZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Sekiz bölümden oluşan bu çalışmanın amacı, olasılık ve Fourier serilerinin (C,r) toplanabilmesini incelemektir. Birinci bölümde, Fourier serilerinin (C,r) toplanabilmesi ile olasılık arasındaki ilişkinin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verildi. İkinci bölümde R durum uzayı ve rasgele ilerleme ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Üçüncü bölümde regüler ve süperregüler fonksiyonlar ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Dördüncü bölümde h -yol işlemleri ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Beşinci bölümde Markov zincirinin Martin çıkış sınırı ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Altıncı bölümde Martin temsil teoremi ve minimal regüler fonksiyonların sınıfı ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Yedinci bölümde R^' sınır kararlılığı ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi. Sekizinci bölümde nonnegatif h - süperregüler fonksiyonların sınır davranışı ile ilgili teoremlerin ispatı incelendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study which compose of eight parts, is to investigate probability and the (C,r) summability of Fourier series. In the first chapter, information about the historical development of the relation ship (C,r)summability of Fourier series and probability is given. In the second chapter, the proof of theorems with respect to the state space R and the random walk is investigated. In the third chapter, the proof of theorems with respect to regular and superregular functions is investigated. In the fourth chapter, the proof of theorems with respect to h -path processes is investigated. In the fifth chapter, the proof of theorems with respect to the Martin exit boundary of the Markov chains investigated. In the sixth chapter, the proof of theorems with respect to Martin representation theorem and the class of minimal regular functions is investigated. In the seventh chapter, the proof of theorems with respect to resolutivity of the boundaryR^'is investigated. In the eighth chapter, the proof of theorems with respect to boundary behavior of nonnegativeh - superregular functions is investigated