Esnek matrisler kullanılarak elde edilen karar verme metotları üzerine
On decision making procedures constructed by using soft matrices
  1. Tez No: 519936
  2. Yazar: KADER SALTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜRMET FULYA AKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tezde, ilk olarak esnek cümle ve esnek matris kavramları hatırlatılmış ve bu kavramlarla ilgili genel bilgiler sunulmuştur. Ayrıca ters esnek cümlenin tanımı ve işlemleri verilmiştir. Bu işlemler kullanılarak oluşturulmuş bir karar verme modelinin farklı tip karar problemlerinde uygulamaları yapılmıştır. Daha sonra, ters esnek cümle yapısını daha pratik ve verimli hale getiren kardinalite ters esnek matris kavramı tanımlanmıştır. Bu matrislerin işlemleri, çarpımları ve onların cebirsel yapıları araştırılmıştır. Ayrıca kardinalite ters esnek matris kuramı ile karar vermede, hem optimum seçimi gerçekleştirmek hem de seçeneklerin seçim sırasını belirlemek için kullanılabilecek yeni bir model önerilmiştir. Son olarak, bu karar verme modelinin etkinliği ve performansı farklı yapılara sahip çok kriterli karar verme problemlerini çözerek gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the concepts of soft set and soft matrix are reminded and general information about these concepts is presented. Also it is given the definition of inverse soft set and then its operations. A decision making model using these operations are applied to different types of decision problems. Afterwards, the concept of cardinality inverse soft matrix, which makes the structure of inverse soft set more practical and efficient, are defined. In order to these matrices, the operations, products and algebraic structures are researched. Also, in decision making with the soft matrix theory, a new model which can be used to find both the optimal choice and the ranking order of objects is proposed. Finally, the effectiveness and performance of this decision making model are illustrated by solving different multi-criteria decision making problems.