Öğretmen adaylarınınn sahip olduğu değerler, sosyal kaygı ve yalnızlık düzeyleri arasındaki yordayıcı ilişkiler
Proposition relationship between teacher candidates's negative values, social political and illness levels
- Tez No: 519938
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarında değerler, yalnızlık ve sosyal kaygı değişkenleri arasındaki ilişkinin araştırılması olarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında İstanbul il merkezinde Eğitim Fakültesinde öğrenim gören 370'i kadın, 153'ü erkek toplam 523 öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu tesadüfi örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Ölçüm araçlarının uygulanması sonucu elde edilen verilerin analizi için“Yapısal Eşitlik Modeli”ne göre AMOS 19 Programı kullanılmıştır.Araştırma da elde edilen istatistiksel bulguların anlamlılığı .001 düzeyinde sınanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, değerler ile sosyal kaygı arasında negatif yönlü doğrusal bir ilişkinin varlığı saptanmıştır. Bir başka deyişle elde edilen bulgular doğrultusunda öğretmen adaylarının sahip oldukları değerlerin artmasıyla ile sosyal kaygıda azalma olacağı görülmektedir. Bununla birlikte değerler ile yalnızlık arasındaki ilişkiler doğrultusunda, öğretmen adaylarının sahip oldukları değerleri arttıkça yalnızlık düzeylerinde azalma söz konusu olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between variables of values, loneliness and social anxiety in teacher candidates. The study group consisted of a total of 523 teacher candidates, 370 female and 153 male, who were educated at the Faculty of Education in Istanbul, during the academic year of 2016-2017. The study group was selected by random sampling method. For the analysis of the data obtained after the application of the measurement tools, the AMOS 19 Program was used according to the“Structural Equation Model”. The significance of the statistical findings obtained in the study was tested at .001 level. There is a negative linear correlation between values and social anxiety in the findings of the research. In other words, it is observed that as the values of teacher candidates increase in the direction of the findings obtained, there will be a decrease in social anxiety. However, as the values of teacher candidates increase in relation to the relations between values and loneliness, there is a decrease in the levels of loneliness.