Lise öğrencilerinde yaşlı ve huzurevi algısı: İstanbul örneği
The perception of high school students on the elderly and nursing house: A case study in İstanbul
  1. Tez No: 519941
  2. Yazar: MURAT YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. NEBİYE KONUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Toplumsal yapıyı ayakta tutan dinamiklerden birisi kuşakların birbirlerine yönelik tutum ve davranışlarıdır. Sahip oldukları potansiyel nedeniyle gençlerin yaşlılara dönük bakış açıları toplumsal yapının gelişiminde rol oynayan önemli bir belirleyicidir. Yaşlılar ise tecrübeleri ve gelecek nesillerin yetiştirilmesindeki rolleri nedeniyle toplumsal yapı açısından yeri doldurulamaz fonksiyonlar icra etmektedirler. Dolayısıyla, büyük ebeveynler ile torunlar arasındaki zincirin kırılmasının toplumsal yapıda onarılması güç yaralar açacağı söylenebilir. Modern çağ kuşaklar arasındaki ilişkileri farklı bir platforma taşımıştır. Bu gerçeklik, konu üzerine toplumsal, kamusal ve bilimsel ilginin yönelmesi gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Yapılan literatür incelemesinde, yabancı yazında konuyla ilgili kayda değer oranda bilimsel çalışmanın varlığına tanıklık edilmişken, Türkçe literatürde ciddi bir eksikliğin olduğu görülmüştür. Bu eksikliğe dikkat çekmek ve bir nebzede olsa gidermek amacıyla, bu çalışmada öncelikle konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapılmış sonrasında ise alan araştırmasıyla gençlerin yaşlılık ve huzurevi algısı incelenmiştir. Araştırmanın örneklem çerçevesini, Bahçelievler Anadolu İmam Hatip Lisesi, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi ve Birikim Koleji Bağcılar Güneşli Anadolu Lisesi'nde okuyan öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem seçiminde küme örneklem yöntemi kullanılmış ve örneklem sayısı 367 öğrenci ile sınırlandırılmıştır. Veriler anket tekniği ile derlenmiştir. Araştırmanın temel bulguları, öğrencilerin çoğunluğunun 61 yaş üzerini yaşlı olarak değerlendirdiğini, yaşlıların düşüncelerini muhafazakâr olarak algıladıklarını, huzurevleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ve yaşlılara aile fertleri tarafından daha iyi bakılacağı düşüncesine sahip olduklarını ortaya koymaktadır. Ayrıca, araştırma sonuçları konuyla ilgili başkaca bulguları da uygulayıcıların ve araştırmacıların dikkatine sunmaktadır. Araştırma bulgularının, Türkiye nüfusunun yaşlanması durumunda yaşanacak durumlar ve karşılaşılacak problemlerin belirlenmesi, konuyla ilgili politika ve stratejilerin geliştirilmesi ve uygulanması süreçlerinde yol gösterici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
One of the dynamics that keeps society alive is the attitudes and behaviors of the generations to each other. Due to the potential that the young people have, the perspectives of them towards the elderly are an important determinant in the development of the social structure. On the other hand the elderly are performing irreplaceable functions in terms of social structure because of their experience and their role in raising future generations. Hence, it is possible to claim that the breakdown of the chain between the grandparents and the grandchildren will have an adverse effect on the social structure. Modern era has transformed the relations between generations into a different platform. This reality has brought about the necessity of addressing the social, public and scientific interest on the subject. In the literature review, it is seen that there is a serious lack in the Turkish literature while witnessing the existence of a scientific research in the foreign literature. In order to draw attention to this shortcoming and to complete this gab , firstly it has been overall studied and then the perception of the young on aging and nursing houses has been studied by means of a field research. The research sample has been captured from the students at Bahçelievler Anatolian Imam Hatip High School, Prof. Dr. Mumtaz Turhan High School of Social Sciences and Birikim Koleji Bağcılar Güneşli Anatolian High School. The cluster sampling method was used in the selection of the sample and the number of samples was limited to 367 students. The data were compiled with a survey technique. The main findings of the study reveal that the majority of the students evaluate the people as elderly, above the age of 61, they perceive their thoughts as conservative and they do not have enough knowledge about the nursing homes. They believe that the elderly would be cared better by their own family members. In addition, the results of the research provide other findings to the attention of practitioners and researchers. It is also possible to say that the research findings will guide the development and implementation of policies and strategies to identify and overcome the future problems, to be encountered when the aging population of Turkey increases.