الأوقاف و دورها في التمكين الإقتصادي
Vakıflar ve ekonomik güçlenmedeki rolleri
  1. Tez No: 519940
  2. Yazar: ELSAYED ELSAYED ABDELRAZEK HASSAN ELSHEWIHI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma gösteriyor ki ; vakıflar üzerinden ekonomik güçlendirme her hangi bir toplumda kalkınmayı ölçmek için nemli hale gelmiştir, vakıfların ekonomik durumunu güçlendirip kalkındırmak için hükümet ve sivil toplum kuruluşlarının elinden geldiğince destek vermeleri gerekiyor. Aynı zamanda ekonomik güçlendirme ile alakalı tüm sıkıntıları ulusal , blgesel ve uluslararası kuruluşlara anlatılması gerekir çünkü güçsüz bir toplum ile hiç bir devlet kalkınmayı sağlayıp ayağa kalkamaz. Ayrıca , her hangi bir toplumu bir kalkınma sürecin içine katarsan demek oluyor ki bu adıma göre toplumların gelişip gelişmeyeceğine karar verilir, uluslararası arenada büyük devletlerden biri olabilmek için toplumu kalkınma sürecin içine katmakla olur . Hayırlı ve gnüllülük işi olduğu için bu alan her zaman fakirlik sıkıntısını çzüp ekonomik güçlendirmek için nemli rol almıştır. Vakıf kuruluşların tarihine bakarsak grürüz ki ekonomik güçlendirme vakıflar için hep sağlam bir kaynak olup bağışçıların ilgisini çekmiştir bu da şundan kaynaklanıyor; ekonomik güçlendirme hem eğitim, sağlık, genel hizmetler, ulaşım hem de konut yapımı için kolaylık sağlayıp tüccarlara , çiftçilere ve çalışanlara maddi olarak kaynak bulup finans etmiştir . Araştırmalara gre , sivil toplum kuruluşları, hayırsever kurumlar ve vakıflar fakirlere ister maddi ister teknik ister de ayni yardımları vererek aktif bir rol oynamıştır . STK'lar, gerek ulusal gerekse uluslararası arenada ekonomik güçlendirmek için bir rol oynadığını gösteriyor bir de devletlerin ve bağış yapan kurumların güvenini kazanıyor . Allah'a çok şükür ki bir taraftan kuranı kerim ve sünnetteki metin -VIIIbir taraftan da iktisatçılar, araştırmacılar ve bilim adamların söylediklerine dayalı olarak çalışmamdaki bu açıklayıcı yaklaşımı kullandım çünkü ekonomik güçlendirmede vakıfların önemli rolünü açıklamak istedim.aynı zamanda , araştırmalarımın doğruluğunu göstermek için son yıllarda ve çeşitli çağlardaki vakıfların tarihine ulaşabilmek için çok büyük çaba gösteip önemli tavsiyelerde bulunmak istedim ki belki ümmetin bu ekonomik sıkıntılarından kurtulmak için bir vesile olur ve bu tavsiyeler bu araştırmanın sonucudur.
Özet (Çeviri)
This study shows that economic empowerment through foundations has gained importance to measure the development in any society and governments and non-governmental organizations need to support as much as they can to strengthen and develop the economic situation of foundations. At the same time, all the problems associated with economic empowerment must be addressed to national, regional and international institutions. Because, with a powerless society, no state can provide development and stand up. In addition, if you put any society into a development process, it means that it is decided according to this order whether societies will develop or not. In order to be one of the greatest states in the international arena, society must be involved in the development process. Because it is a voluntary and charity work, this area has always played an important role in solving poverty and strengthening the economy. If we look at the history of foundations, we can see that the economic empowerment has always been a solid source for foundations and has attracted the interest of donors. It is because the economic empowerment facilitated both education, health, general services, transportation and housing construction, and funded traders, farmers and employees by finding financial sources. According to researches, non-governmental organizations, philanthropic institutions and foundations have played an active role by providing financial, technical or in-kind aid to the poor. NGOs Show that they play a role in economic empowerment both nationally and internationally and they gain the trust of states and donor agencies as well. Thanks to Allah, I have used this explanatory approach in my study, on the one hand based on -VIthe texts of Quran Karim and Sunna, and on the other hand what are said by the economists, researchers and scientists, because I wanted to explain the importance of foundations in the economic empowerment. At the same time, in order to prove out my researches, I wanted to make great efforts and to make important recommendations to reach the history of foundations in recent years and at various times, so that it conduces to an opportunity for Ummah to get rid of these economic troubles and these recommendations are the result of my study.