Sakrum ön yüzündeki füzyon skorlamasının yaş tahmininde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Assessment of the usability of the fusion score at the anterior aspect of the sacrum in age estimation
- Tez No: 519945
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL HAKAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yaş; suç ve ceza arasındaki denge göz önüne alındığında, hukukun tüm alanlarında belirleyici bir faktördür. Yaş tahmini, adli tıpta en önemli konulardan birini oluşturmaktadır. Yirmi iki yaşından önce kemik yaşı tahmini yapılabilirken, 22 yaşından sonra kemik yaşı tahmini zorlaşmaktadır. Son zamanlarda, özellikle 18 yaşın üzerindeki kişilerde sakral vertebra korpusları arası füzyon değerlendirmesi ile yaş tahmini konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, sakrumdan yaş tahmini veri tabanının genişlemesine katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, yaşları 10 ile 40 arasında değişen, 444 erkek, 400 kadın olmak üzere toplam 844 olgunun üç boyutlu alt abdomen BT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Sakrum ön yüz vertebra korpusları arasındaki füzyon, McKern ve Stewart tarafından kullanılan skorlama sistemi revize edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, yaşlanma ile birlikte sakral vertebra korpusları arasında füzyonun da arttığı, S1-S2'de füzyonun tamamlanmasının 36 yaşına kadar devam ettiği, S1-S2 harici diğer sakral vertebra korpusları arasında füzyonun tamamlanmasının genellikle 17 yaşa kadar devam ettiği görülmüştür. Sakrum ön yüz vertebra korpusları arasındaki füzyon evrelerinin ilk görüldüğü yaşların 18 yaş altında olması ve geniş yaş aralığında görülmesi, bu yöntemin yaş tahmininde kullanılmasını zorlaştırmaktadır. Sakral vertebra korpusları arasındaki füzyon değerlendirmesinin kemik yaşı tahmininde kullanılabilmesi için, farklı merkezlerde benzer çalışmaların yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The age is a decisive factor in all areas of law when the balance between crime and punishment is considered. Age estimation constitutes one of the most important issues in forensic medicine. Bone age estimation can be done before age twenty-two, but this is difficult after age 22. Recently, especially in people over 18 years of age, studies have been carried out on age estimation with assessment of fusion between the sacral vertebral bodies. In this study, it is aimed to contribute to the expansion of the database of age estimation from sacrum. In our study, three-dimensional lower abdominal CT images of 844 cases (444 men, 400 female), aged between 10 and 40 years, were reviewed retrospectively. The fusion between vertebral bodies at theanterior aspect of the sacrum was evaluated by the revised scoring system used by McKern and Stewart. As a result of the study, it was observed that the fusion between the sacral vertebral bodies to have increased with aging, the completion of the fusion in S1-S2 continued until the age of 36, and the completion of the fusion between sacral vertebral bodies continued usually until age 17, except S1-S2. As the first determined ages at of the fusion between vertebral bodies of the anterior aspect of the sacrum are less than 18 years old and as they are in a wide age range, it is difficult to use this method in age estimation. It is concluded that similar studies should be performed in different centers for assessment of the fusion between sacral vertebral bodies to be used for bone age estimation.