Y kuşağının yaşam tarzının kariyer değerleri üzerindeki rolü: Süleyman Demirel Üniversitesi araştırması
The role of Y generation lifestyle on career values: A Research on Suleyman Demirel University
- Tez No: 519946
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma 1980-1999 arasında doğan Y kuşağının yaşam tarzının kariyer değerleri arasındaki ilişkileri incelemek için yapılmıştır. Demografik faktörlerden cinsiyet ve öğrenim gördükleri bilim alanları araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırma evrenini Isparta ilinin Süleyman Demirel Üniversitesi' nde öğrenim gören Doğu ve Batı kampüslerindeki 16 fakültenin öğrencileri oluşturmaktadır. Birincil kaynak veri toplama aracı olan anket yöntemi kullanılmıştır. Gönüllüğe dayalı örneklemden yararlanılarak 410 öğrenciye anket yapılmış olup 391 anket formu araştırma için uygun görülmüştür. Yapılan araştırmada yaşam tarzı boyutları tutunamayanlar, popüler optimistler, benmerkezciler, maceracılar, sosyalciler, başarı odaklılar ve uyumlulardır. Kariyer değerleri boyutları ise özerk/otonomi, güvenlik/istikrar, teknik/fonksiyonel yetkinlikler, genel/yönetimsel yetkinlikler, girişim/yaratıcılık, hizmet/bir olaya kendini adama ve saf meydan okuma/rekabettir. Araştırmada yapılan analizler neticesinde ortaya çıkan sonuçlar şu şekildedir: • Tutunamayanlar teknik/fonksiyonel yetkinlikler ve saf meydan okuma/rekabet kariyer değeriyle, • Popüler optimistler saf meydan okuma/rekabet kariyer değeri öncelikli olmak üzere genel/yönetimsel kariyer değeriyle, • Benmerkezciler ve Sosyalciler bütün kariyer değerlerine, • Maceracılar güvenlik/istikrar, teknik/fonksiyonel ve hizmet/bir olaya kendini adama hariç diğer bütün kariyer değerlerine, • Başarı odaklılar teknik/fonksiyonel hariç diğer bütün kariyer değerlerine, • Uyumlular saf meydan okuma/rekabet hariç diğer kariyer değeriyle daha fazla eğilimi görülmüştür. • Kadınlar erkeklere göre; benmerkezci, başarı odaklı ve uyumlu yaşam tarzı boyutlarına yönelimlidir. Kariyer değerleri boyutlarındaki yönelimlerinde ise, özerk/otonomi, güvenlik/istikrar, genel/yönetimsel yetkinlikler ve hizmet/bir olaya kendini adama olarak ortaya çıkmıştır. • Bilim alanlarının, yaşam tarzı ve kariyer değerleri boyutlarındaki anlamlı farklar; tutunamayanlar, popüler optimistler, maceracılar ve uyumlular boyutlarında meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the career values of the lifestyle of the Y belt born between 1980 and 1999. Among the demographic factors, gender and the areas of science they studied were included in the study. The research population consists of 16 students from the East and West campuses studying at Suleyman Demirel University in Isparta. The primary source data collection tool is the survey method. Based on the volunteer sample, 410 students were surveyed and 391 questionnaires were found suitable for the research. Those who can not maintain the lifestyle dimensions in the research being done are popular optimists, self-centers, adventurers, social workers, achievement-oriented and adaptive. Career values dimensions include autonomy/autonomy, security/stability, technical/functional competencies, general/managerial competencies, enterprise/creativity, service/self-devotion and pure challenge/competition. The results of the analyzes made in the research are as follows: • With untouchables valued in technical/functional competencies and pure challenge/competitive career, • With popular optimistler valuing your overall/managerial career to be a pure challenge/competitive career value priority, • The adventurers will have access to all career values except security/stability, technical/functional and service/dedication, • Achievement focuses on all career values except technical/functional, • Adjustments tend to be more inclined to career value than pure challenge/competition. • Women are, according to men; centered, self-centered, success-oriented and harmonious lifestyle dimensions. In the orientation of career values, autonomous/autonomous, security/stability, general/managerial competencies and service/self-dedication have emerged. • Significant differences in the dimensions of science, life style and career values; those who can not hold, popular optimists, adventurers and harmonies.