Gövdesinde delikler açılarak hafifleştirilen çelik kiriş ve eklerinin eğilmede davranışı
Breaked by holes in the body behavior of steel beams and appendices
  1. Tez No: 519952
  2. Yazar: ABDULLAH KADİR MENGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYAFEDDİN BABAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Dünyadaki ve ülkemizdeki kentlerin hızlı bir şekilde gelişmesine paralel olarak endüstrinin ve sanayinin hızlı bir şekilde geliştiği, zamanın paranın önüne geçtiği günümüz koşullarında bu ihtiyaçlara cevap verebilecek sanayi yapılarının inşası giderek yaygınlaşmakta ve gelişmektedir. Ayrıca kentlerin sosyal ihtiyaçlarına cevap verebilecek ekonomik, sportif, kültürel ve ticaret amaçları ile inşa edilen yapıların gereksinimi giderek artmaktadır. Bu tür yapıların daha hızlı ve ekonomik inşa edilebilme talebi çelik taşıyıcı elemanların kullanılmasına olan gereksinimi ortaya koymaktadır. Bu tür yapı elamanlarının kullanılması hem ülke ekonomisine hem de hızlı inşaat tekniklerine katkısı büyük olanak sağlayabilir. Günümüz gelişmiş ülkelerinde çeşitli şekillerle oluşturulan boşluklu kirişler üretilmekte ve kullanılmaktadır. Boşluklu kiriş kullanımı I şekilli profillerden daha mukavemetli ve daha ekonomik yapı elemanları elde edilmesine imkân vermektedir. Tez çalışmasının amacı hali hazırda bulunan I şekilli profillerin gövdesin de farklı geometrilerde delikler açarak ve ek bağlantı elemanlarını oluşturarak eğilme davranışının incelenmesinin yapılması ve hızlı üretim ve ekonomik yapı elamanları oluşturulabilmesidir. Bu çalışmanın gerçekleştirebilmesi için, standart üretimi yapılan I en kesitli profiller temin edilerek daha önceden hazırlanan kesit ölçülerinde biçimlendirilerek eğilme deneyi ve kritik noktalar belirlenmiştir. Bu kritik noktaların nasıl davrandığı analiz edilip nasıl teşkil edileceği ele alınmıştır. Aynı I şekilli Profillerin farklı şekil ve boyutlardaki hesaplama sonuçları tez çalışmasında yer almaktadır. Tez çalışması 4 Bölüm, sonuçlar ve öneriler kısmından oluşmaktadır. Tezde I şekilli profillerin gerekli ödenekleri üniversitemiz bünyesinde bulunan BAP koordinasyon merkezi tarafından karşılanmıştır.
Özet (Çeviri)
Parallel to the rapid development of cities in the world and in our country, industry and the rapid development of the industry, in today's conditions where time is ahead of money, the construction of industrial structures that can respond to these needs is becoming increasingly widespread and developing. In addition, there is an increasing need for buildings constructed with economic, sportive, cultural and shopping center purposes that can meet the social needs of the cities. The demand for faster and more economical construction of such structures suggests the need to use steel carrier elements. The use of such construction elements can contribute greatly to both the national economy and rapid construction techniques. In present-day developed countries, hollow beams formed by various shapes are produced and used. The use of hollow beams allows for more robust and economical construction elements than I-shaped profiles. The purpose of my dissertation is to examine the bending behavior of the I shaped profiles by opening the holes in various shapes and forming additional joints and to be able to make fast production and economical building elements. In order to be able to carry out this work, I-shaped profiles were purchased from the market. The bending test was performed by forming the cross-sectional gauge that we prepared and the critical points were determined. How these critical points behave and how they behave is discussed. The calculation results of different shapes and sizes of the same I-shaped Profiles are included in the thesis study. The thesis work consists of 4 chapters, results and suggestions. in the thesis, the necessary payments of I-shaped profiles were met by the BAP coordination center in our university.