Sosyal medya uygulamalarında içerik pazarlaması ve marka bağlılığı arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between content marketing and brand engagement context in social media applications
- Tez No: 519951
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Pazarlama disiplini, 90'lı yılların başından itibaren bazı büyük değişimler geçirdi. Bu süreçte güç, işletmelerden tüketicilere doğru ilerledi. Tüketiciler işletmeleri hem kendi istedikleri ürünleri üretmeye zorlarken hem de artan bilgi ortamları aracılığıyla edindikleri bilgi ve tecrübeler sayesinde doğru markayı ve ürünü tercih etme olanakları da buldular. Bu durumun işletmelere getirdiği zorlukların yanında fırsatlar da bulunmaktadır. Bu fırsatların en önemlilerinden biri de içerik pazarlamasıdır. İçerik uygulama olarak eskiye dayansa da yeni pazarlama kanalları sayesinde değişime uğramış ve bu kanallar üzerinde tüketiciler için bir ihtiyaç markalar için ise bir gereklilik haline gelmiştir. İçerik pazarlaması son yıllarda pazarlamacılar açısından çok popüler bir konu haline gelmesine rağmen akademik alanda nispeten daha az ilgi görmüştür. Bu nedenle bu çalışma içerik pazarlamasının ne olduğunu, pratikte nasıl yapıldığını ve marka bağlılığı ile nasıl bir ilişkiye sahip olduğunu açıklamaya çalışmıştır. Yapılan çalışma sonucunda sosyal medya üzerinden yürütülen içerik pazarlaması faaliyetlerinin marka bağlılığı arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırma verileri kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen 402 kişi üzerinde anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin güvenilirliği ve geçerliliği için keşifsel faktör analizi ve Cronbach'ın Alfa katsayısı kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin testinde ise korelasyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizlerde sosyal medya uygulamaları üzerinden markaların yürüttüğü içerik pazarlaması faaliyetlerinin marka bağlılığı yaratmadaki etkisi incelenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda içerik pazarlamasının marka bağlılığı yaratmada yüksek düzeyde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 90's the marketing discipline went through some big changes. These changes were the reason of the enpowered and correct development of the consumer's business. For one side at the consumer's business, while they were having difficulties to make the products they wanted to get produced, and for the other side: the opportunity of choosing the right brand thanks to the experience they have gained also increased. İn this cases, the difficulties that the business brought with them had at their side opportunities as well. Within this opportunities one of the most important is the content market. The process and application of the Content market were already very old and thanks to the new market channels showed changes, a need of consumers on this channels has become a necessity for brands. Although content marketing has become a very popular topic for marketers in recent years, the academic field has received relatively little attention. This is why this study tried to explain what does content market is, how it is actually and truly done and what kind of relation related to the brand loyalty has. This has been make as a qualitative study in order to set forth the relation between the mark and the Content Market. As a result of this study, the relation between the brand engagement of the content marketing activities carried out through social media was revealed and this study is among the first studies done in the world referring to this topic. The research data were gathered through a questionnaire survey on 402 individuals, which was determined by convenience sampling method. For the reliability and validity of the data, exploratory factor analysis and Cronbach's alpha coefficient were applied. In the test of research hypotheses, correlation analysis was applied. In the analyzes tested content marketing effects on social media applications to create brand loyalty were tried to be examined by brands. The analysis shows that content marketing has high level effect in creating brand engagement.