Bazı bitki ekstraktlarının kök-ur nematodu [Meloidogyne incognita (Kofoid & White) Chitwood]'na karşı biyolojik etkinliğinin belirlenmesi
Biological activities of some plant extracts against the root knot nematode [Meloidogyne incognita (Kofoid & White) Chitwood]
- Tez No: 519953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TOKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kök-ur Nematodları Türkiye'de seralarda ve sebze alanlarında önemli verim kayıplarına neden olmaktadır. Türkiye'de özellikle seralarda Meloidogyne incognita ırk 2 konukçu bitkiler arasında bulanan domatese önemli ölçüde zarar vermektedir. Bu çalışma bazı bitkisel ekstraktların laboratuar koşullarında Kök-ur nematodu ırk 2, 2.dönem larvalarına karşı kimyasal nematisitlere alternatif olabilecek bitkisel kökenli preparatların biyolojik etkinliğini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yapılan in vitro doz çalışmalarıda kimyasal nematisit Fluopyram (400 g /l) tüm dozlarda canlı nematod sayısı 0 olurken, diğerlerinde % 10, 5, 2.5, 1.7, 0.5 dozlarında sırasıyla Kıllı ayı pençesi %83.8; %45.9; %12.8; %13.9; %5.4, Adaçayı %100; %38.7; %10.3; %11; %9.6, Engerek otu %97.2; %71; %19.5; %8; % 2 oranında öldürmüştür. Aynı bitki ekstraktları saksı denemeleri sonucunda köklerin urluluk derecesi değerleri Zeck skalasına göre Kıllı ayı pençesinde 4, Adaçayında 5 ve Engerek otunda ise 6 olarak bulunmuştur. Yapılan bu çalışmanın sonucunda bu üç bitkinin sera veya tarla koşullarında da testlenerek Kök-ur nematodunun mücadelesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Root-knot nematodes (RKNs), Meloidogyne spp., cause significant yield losses in vegetable fields and greenhouses in Turkey. Especially,Tomato is affected by RKNs resulting in considerable yield losses in greenhouses in Turkey. This study was conducted to determine the biological effect of some plant extracts, as alternatives to chemical pesticides against the RKN, Meloidogyne incognita race 2, under laboratory conditions. In the in vitro dose studies The chemical nematicides Fluopyram (400 g / l), the alive nematode number was 0 at all doses, while plant exratcts at the doses of 10, 5, 2.5, 1.7, 0.5 %, killing rate of plant extracts, consequently, Acanthus hirsutus 83.8%; 45.9%; 12.8%; 13.9%; 5.4%, Salvia sclarea 100%; 38.7%; 10.3%; %11; 9.6%, and Echium vulgare 97.2%; 71%; 19.5 %; 8; 2%. In pot experiments, the same plant extracts reduced root galling by Acanthus hirsutus 4, Salvia sclarea 5 and Echium vulgare 6, according to the Zeck scale. In the results these three plant extracts can be used the control of RKN's after tested in field conditions.