Somut tasarım kapsamında etkileşimli grafik arayüz tasarımı ve bir proje önerisi
Interactive graphical interface design and a project proposal in the context of tangible design
- Tez No: 519965
- Danışmanlar: DOÇ. SERDAR PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez, somut tasarım (tangible design) kapsamında somut etkileşimli kullanıcı arayüz tasarımını ele almaktadır. Konusu, insan-bilgisayar etkileşiminde somut nesnelerle soyut nesnelerin temsil edildiği kullanıcı arayüzlerinin incelenmesidir. Yöntem, geleneksel ekran uygulamaları olan menü, pencere, imge, imleç vb. yerine, onları temsil ve kontrol eden gerçek üç boyutlu fiziksel nesnelerin kullanılmasıdır. Bu bağlamda kullanıcının el-motor becerisinden ve dokunma duyusunun avantajından nasıl yararlandığı incelenmiştir. Ayrıca, somut grafik arayüzlerinin öğrenmeyi kolaylaştırdığı, kullanıcı hatalarını azalttığı, doğrudan ve doğal etkileşimi kolaylaştırdığı görüşü de bu tez kapsamında ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde dokunma duyusu üzerinde durulmuş, çocukluktan yetişkinliğe hayatın her dönemindeki önemi incelenmiştir. Bu bağlamda mevcut grafik arayüzlerin kullanıcı deneyimleri araştırılmış, biyolojik ve teknolojik açıdan karşılaşılan sorunlar belirlenmiştir. Tezin ikinci bölümünde somut tasarımın tarihsel süreci incelenmiş, etkilendiği alanlar saptanmış ve ilkeleri gösterilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde somut kullanıcı arayüz türleri gösterilmiş, geleneksel grafik arayüzleri ile olan farklılıkları araştırılmıştır. Tezin dördüncü bölümünde ise bir proje önerisi gerçekleştirilmiş, somut tasarım kapsamında, somut arayüze sahip bir geliştirme platformu oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a tangible interactive user interface design within the context of tangible design. The subject is the study of user interfaces in which abstract objects are represented in tangible human and computer interaction. The method uses traditional screen applications such as menu, window, image, cursor, and so on. instead of using real three-dimensional physical objects that represent and control them. In this context, it has been investigated how the user benefits from the hand-motor skill and the sense of touch. It is also covered in this thesis that tangible graphical interfaces facilitate learning, reduce user mistakes, and facilitate direct and natural interaction. The first part of the thesis focuses on tactile sensation, examining the importance of childhood to adulthood at every stage of life. In this context, user experiences of existing graphical interfaces have been researched and biological and technological problems have been identified. In the second part of the thesis, the historical process of the tangible design was examined and the areas affected were identified and the principles were shown. In the third part of the thesis, tangible user interface types are shown and differences with traditional graphical interfaces are investigated. In the fourth chapter of the thesis, a project proposal was realized and a development platform with a tangible interface was established within the tangible design.