Perakende sektöründe stok yönetimi ve alokasyon
Stock management & allocation in retail sector
- Tez No: 519966
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAY ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, perakende sektöründe alokasyon uygulamaları ile stoğun mağazalar arasında en verimli şekilde dağıtılması ve yönetilmesi ile satan - satmayan ürünler için alınması gereken aksiyonlar üzerinde durulmuştur. Çalışmada perakendeciliğe genel bir bakış yapılmış, Dünya'da ve Türkiye'deki tarihsel gelişimi incelenip mevcut durumu değerlendirilmiştir. Perakendecilik Sektöründe Stok Yönetimi başlığı altında stok kavramı incelenmiş. Stoğun planlanması, sınıflandırılması ve maliyetlerine değinilmiştir. Alokasyonun amacı, sevk edilecek ürünlerin ve mağazaların sınıflandırılması, sevk kararını etkileyen faktörler ile sevk yöntemleri, satış performansını iyileştirmek için gerçekleştirecek transfer ve indirim faaliyetleri, stok maliyetinden kurtulmak için gerçekleştirilecek iade yöntemi üzerinde durulmuştur. Vaka analizinde ise yurtiçinde ve yurtdışında toplam 700 mağaza ile faaliyet gösteren Türk tekstil perakende sektörünün en büyük firmasında (X), müşterinin satın alma kararını etkileyecek değişkenler göz önünde alınarak yapılan sevk planları ve sevk sonrası aksiyonlar örneklerle incelenmiştir. Aynı firmanın benzer özellikler taşıyan iki farklı mağaza grubunun birinde alokasyon ile diğerinde standart tek düze dağıtım ile stok paylaşımı yapılmış ve karlılık açısından sonuçları incelenerek alokasyonun pozitif etkisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is focused on applications of allocation in retail sector, delivering of stock between stores by the most efficient way and managing of them, and actions to take for sold – unsold products. In the study; there has been made an overview to retailing, examined historical development in the world and Turkey and then considered actual situation. Under the title of Stock Management of Retail Sector, notion of stock has been examined. There has been referred to stock planning, classification and their costs to business. In the allocation section of these is, topics such as aim of allocation, sorting of stores and products to be dispatched, evaluating factors that affect the decision of dispatching and determining shipping methods, deciding of transfer and discounts for improvements of sales performance, getting grid of stock cost fore turn methods has been examined. In the case analysis, the biggest company (X) of the Turkish Textile Retail Sector that operating with totally 700 stores, including domestic and international, has been examined with examples of before and after dispatching actions with taking in to consideration variables that affect customer's purchasing decision. Stock has been shared with allocation in one of the two different store group switch similar characteristics of the same company, while the monotonous stock sharing has been applied too there one. Results of this application are evaluated in terms of profit and positive effect of allocation to business.