Tarihi süreçte kelami yaklaşımlar -Adudiddin el- İci ve Ebu'l-Muin en Nesefi örnekleri-
The historical approaches of kalam -Adudiddin el-İci and Ebu'l-Muin en Nesefi examples-
  1. Tez No: 519971
  2. Yazar: HÜSREV KASTACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET RUZİBAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda tarihi süreçte günümüze kadar etkilerini devam ettiren iki önemli âlim, Adudiddin el-ici ve Ebu'l-Muin en Nesefi, talebeleri, eserleri ve Kelam eğitimine etkileri bağlamında incelenmiştir. el-ici ve en Nesefi'nin öğrencilerini tanıma, eserlerini tesbit etme ve karşılaştırmanın yanısıra tahlil metodu ile tarihi süreçten günümüze kelam ilmine ve eğitimine etkileri üzerinde araştırma sonuçları ve bulgular ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim and objective of this research is to search Adudiddin al-ici and Abu'l-Muin an Nasafi with their students and books in the context of their effects on the education of the Kalam science, which continues its influence with its students and books in the historical process. This purpose is aimed to reveal the effects of the two scholars' with their students and books, determination, comparison and analysis method on the history and the science of Kalam.