Akut aerobik egzersizin fiziksel inaktif ve çok aktif lise çağı öğrencilerinin duygu durumlarına etkisi
Acute aerobic exercise effects of the mood states of physical inactive and most active high school age students
  1. Tez No: 520009
  2. Yazar: SERKAN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEM ŞEREF BEDİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüksek fiziksel aktivite seviyesine sahip olmanın ve düzenli egzersiz yapmanın duygu durumlarını düzelttiği, ruhsal durumu iyileştirdiği bilinmektedir. Yetişkinlik ve çocukluk arasında bir geçiş süreci olan ve insan gelişiminin en önemli dönemlerinden birisi olan ergenlik döneminde düzenli egzersiz yapmak ve yüksek fiziksel aktivite seviyesine sahip olmak fiziksel, ruhsal sağlık açısından çok önemlidir. Bu çalışmada, lise çağındaki kız öğrencilerde akut aerobik egzersizin duygu durumlarına etkisi ve fiziksel aktivite seviyesi yüksek olanların akut egzersiz sonrası duygu durumlarındaki iyileşmenin sedanter öğrencilere göre daha iyi olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmaya, lise öğrencisi 40 bayan gönüllü katılmıştır. Fiziksel aktivite seviyelerine göre 18 katılımcı aktif gruba, 18 katılımcıda inaktif gruba dahil edilmiştir. Her iki gruba 20 dakika bisiklet ergometresinde egzersiz yapılmıştır. Egzersizden önce ve sonra Profile of Mood States (Duygu Durumları Profili) testi yapılarak duygu durumlarındaki değişimler değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, akut aerobik egzersizin grup ayrımı olmadan duygu durumlarını artırdığı ve düzenli spor yapanlarda (aktif) akut egzersiz sonrası duygu durumlarından şaşkınlık, yorgunluk, dinçlik, genel durum değerlerinin inaktiflere göre iyileşmesinin daha iyi olduğu görülmektedir. Bunun yanında, gerginlik ve öfke değerlerinde inaktiflerde görülen iyileşmenin aktiflerden daha fazla olduğu ve depresyon değerlerinde ise iki grup arasında anlamlı bir değişiklik olmadığı görülmektedir Mevcut çalışma da düzenli egzersiz yapmanın duygu durumlarını olumlu etkilediği ve yapılan tek setlik aerobik egzersizden sonra fiziksel aktivitesi yüksek olanların duygu durumlarının egzersiz öncesine göre daha iyi olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that having a high level of physical activity and regular exercise improves mood states and improves mental state. Regular exercise and a high level of physical activity during adolescence, which is a transitional period between adult and childhood and one of the most important periods of human development, is very important for physical and mental health. In this study, it was investigated whether the acute aerobic exercise effect on the mood state of the girl students in the high school age and the improvement of mood state after the acute exercise in the participants with high physical activity level were better than the sedantary students. Fourty female volunteers from high school have participated in this study. According to physical activity levels, 18 participants were active group and 18 participants were inactive group. Both groups were subjected to bicycle ergometer for 20 minutes. Changes in mood states were assessed by POMS (Profile of Mood States) test before and after exercise. In conclusion, it is seen that acute aerobic exercise improves mood states without group distinction and it is better to improve confused, fatigue, vigor, general state values according to inactive group from mood states after acute exercise in most active group. In addition, in the values of tension and anger, the healing seen in the inactive group was higher than the active group, and the depression scores showed no significant change between the two groups. The current study also showed that regular exercise affects mood states positively and that those who have higher physical activity after a single set of aerobic exercise are better at mood states than before exercise.